KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

The Wolf Among Us: Bölüm 1 - Faith İnceleme

The Walking Dead’de sinematik anlatımı bulmaca türüne yedirerek büyük beğeni toplayan Telltale Games aynı mekaniklere sahip yeni oyunu The Wolf Among Us’ı geçtiğimiz aylarda duyurmuştu. Artık bu türden oyunlar yapmaya devam edeceğine kesin gözüyle baktığım firma yeni oyununu The Walking Dead’in ikinci sezonundan önce çıkartarak farklı bir tat yakalamak istemiş ve oldukça da başarılı bir iş çıkartmış.

The Wolf Among Us da aynı The Walking Dead gibi Amerika’daki başarılı çizgi romanlardan biri olarak gösterilen Fables’ın oyun uyarlaması. Ülkemizde The Walking Dead kadar bilinmeyen Fables oldukça ilginç bir konuya sahip. Peri masallarının gerçek olduğu bir evrende geçen çizgi romanda, masal karakterlerinin bazıları insanların yaşadığı dünyaya sürgüne gönderilmiştir. Sayıca fazla olan bu karakterler kimliklerini gizleyebilmek için parayla satılan ‘glamour’ adı verilen bir iksir içerek insana dönüşmeleri gerekmektedir ve hayatlarını Fabletown adını verdikleri bir kasabada geçirmektedirler. Ancak bu kasabanın sakinlerini bir arada tutmak zordur. Bu görevi ise kasabanın şerifi Bigby Wolf, eski adıyla Big Bad Wolf (Kırmızı Başlıklı Kız masalındaki kurt) üstlenmektedir. The Wolf Among Us’taki ana karakterimiz de Bigby Wolf’un ta kendisi.

Peri masallarından bahsedince kulağa çocuklara özgü bir hikaye gibi gelebilir, ancak durum öyle değil. Fables ilginç konusunu ciddi atmosferle bütünleştirmeyi başaran ve ortaya yetişkinlere özgü hikaye çıkaran bir çizgi roman. The Wolf Among Us’ta da bu hava başarıyla korunabilmiş.

Noir Bir Peri Masalı

Çizgi roman hakkında bilgi verdikten sonra biraz da oyunun hikayesine geçelim. The Wolf Among Us, Bigby Wolf’un ezeli düşmanı Ormancı’yla olan kavgasıyla başlıyor. Bu kavganın ardından gelişen olaylar neticesinde oyunumuzun asıl hikayesi açığa çıkıyor. Senaryo sürprizlerle dolu olduğu için çok fazla detaya girmek istemiyorum, ancak bir cinayet olduğunu ve bizim de bolca dedektiflik yaptığımızı söyleyebilirim.

Oyunun hikayesi ve karakterleri oldukça başarılı. Özellikle ana karakterimiz Bigby Wolf çok iyi yansıtılmış. Kasabanın pek sevilmeyen şerifini yönetirken yeri geldiği zaman onunla yalnız, yeri geldiği zaman da onunla sinirli hissediyoruz. Ve tabii ki seçimlerimiz de karakterin kişiliğini belirleyen önemli unsurlardan biri. The Walking Dead’de olduğu gibi The Wolf Among Us’ta da seçimlerimiz oldukça önemli. Konuşmalarımıza ve davranışlarımıza göre sadece hikaye gidişatı değil, aynı zamanda diğer karakterlerin bize olan davranışları da farklılaşıyor. Telltale Games bu işi kavradığını bir kez daha göstermiş.

Yorumlar

OYUNUN ARTI YÖNLERİ

  • Fables evrenine başarılı bir giriş yapılmış
  • Karakterlere hemen ısınabiliyorsunuz
  • Oynanış TWD'ye göre daha başarılı

OYUNUN EKSİ YÖNLERİ

  • Bazı kısımlarda tempo yavaşlıyor
inceleme puanı
8.5
  • Grafik: 8.5/10
  • Ses / Müzik: 9.0/10
  • Hikaye / Atmosfer: 8.7/10
  • Oynanabilirlik: 8.8/10
kullanıcı puanı

13 KULLANICININ OYU

8.7
  • Puan verebilmek için giriş yapmalısınız.