KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

The Walking Dead: Sezon İki - Bölüm 5 İnceleme

Bir sezon finaliyle daha karşınızdayız. The Walking Dead ve The Wolf Among Us’ın ilk sezon finallerinde harika işlere imza atan Telltale Games, The Walking Dead’in ikinci sezon finali için de beklentileri oldukça yükseltti. Sezon boyunca başı binbir türlü belaya giren Clementine ve grubu dördüncü bölüm sonunda da büyük bir sorunla yüzleşmişlerdi. Bu olayın sonuçlarıyla başlayan ikinci sezon finali No Going Back’in beklentileri karşılayıp karşılamadığına gelin hep beraber bakalım.

Her Şey Bir Arada

-Önceki bölümlerden spoiler-

Dördüncü bölüm olan Amid the Ruins’in sonunda grubumuz Ruslarla silahlı çatışmaya girmişti. Öncelikle söylemek gerekir ki bu çatışma oldukça yavan bir şekilde sonuçlanıyor. Yani bir ay beklememize hiç değmediğini söyleyebilirim. Ancak bu demek değil ki bölümün geri kalanı da aynı şekilde ilerliyor. No Going Back, Telltale Games’in sezon finallerinden hiç de aşağı kalmayacak kalitede.

-Spoiler bitti-

Hem aksiyon, hem heyecan, hem karakter gelişimi, hem de sürprizler bakımından oldukça başarılı bir bölüm ortaya konulmuş. Bazı karakter kendilerinden beklenmeyecek saçma şeyler yapsalar da bu konuyu bir kenara bırakıp bölümden keyif almanızı öneririm. Uzun saatler boyunca birlikte olduğunuz karakterlerin ne hallere geldiğini ve grubun yavaş yavaş dağılmaya başladığını görüyoruz. Bu gelişmeler de muazzam sahnelere gebe oluyor.

Karakterlerle yakınlaşmaya başladığınız diyalog kısımlarının keyfini çıkarmalısınız, çünkü bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Yavaş yavaş sona yaklaşmaya başladığınızı bölümün her saniyesinde hissediyorsunuz. Tam final bölümü böyle sakin devam edemez dediğiniz anlarda ağzınızı açık bırakacak, gözünüzden yaş gelmesine sebep olacak anlara sahne oluyor No Going Back. Bu sebeple de her saniye diken üstünde olmanız gerekiyor.

“Ah şu seçimler!”

Bölümün en can alıcı noktalarından biri seçim anları. Önceki bölümlerde verdiğiniz kararlar bu bölüme pek etki etmiyor. Sadece karakterlere karşı olan yaklaşımınız bir derecede etki etse de final bölümünde vereceğiniz kararlar bir Telltale oyununda alışık olmadığımız kadar çeşitli. Bölümün son yirmi dakikasındaki seçimlerinizin hiçbirinden emin olamayacaksınız. Kimin yaşamını sonlandıracağınız, Clementine’ın başına gelecekleri belirlemek sizin elinizde. Ne olursa olsun bölümün birçok sahnesinde gözünüzdeki yaşlar kafesinden çıkmak için sizi zorlayacak.

***

Telltale’ın bir şaheseri daha sona erdi. Üçüncü sezonun geleceği doğrulandı, fakat nasıl devam edeceğini büyük bir merakla bekliyorum. Sezonun sonu bir sürü farklı varyasyonlarla sonlanabildiği için Telltale Games’in işi biraz daha zorlaşacaktır. En iyisi biz bir sonraki sezonu dert etmek yerine elimizdekine bakalım. The Walking Dead’in ikinci sezonu ilk sezonun biraz altında kalmasına rağmen yine bizlere unutulmaz bir deneyim yaşattı. Unutulmayacak bir sezon finaline imza attıkları için geliştirici ekibi tebrik ediyor ve herkesi The Walking Dead’i oynamaya davet ediyorum.

Yorumlar

OYUNUN ARTI YÖNLERİ

 • Can alıcı bir final
 • Gözünüzden yaş getirmeyi yine başarıyor
 • Farklı varyasyonlara sahip son
 • Zor seçim anları

OYUNUN EKSİ YÖNLERİ

 • Bazı karakterlerin saçma sapan davranışları
 • Bölümün başı bir önceki bölümün sonuna yakışmıyor
inceleme puanı
8.8
 • Grafik: 8.0/10
 • Ses / Müzik: 9.0/10
 • Hikaye / Atmosfer: 9.2/10
 • Oynanabilirlik: 8.0/10
kullanıcı puanı

21 KULLANICININ OYU

8.3
 • Puan verebilmek için giriş yapmalısınız.