KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

Rise of the Tomb Raider İnceleme

İtiraf ediyorum! Ben 2013 senesinde çıkan, reboot olarak anılan Tomb Raider'ı oynamamıştım ve bu oyunla karşılaşana kadar neyi kaçırdığım hakkında hiçbir fikrim yoktu. Ta ki Lara sudan çıktığında saçını düzeltene kadar... 

Rise of the Tomb Raider çok ilginç bir oyun. Birden fazla yüzü olan oyunları görmeye alışığız, ancak oynarken her bir parçasının insana alışılmış ve rahat geldiği, bir o kadar da gösterişli bir şekilde sunulduğu oyunlarla pek karşılaşmıyoruz, kabul edin. Hollywood hasılatında bir görsellikte aynı anda shooter, bulmaca, platform, gizlilik ve "sincap avcılığı" olan bir oyun görmüş müydünüz? Her bir köşede farklı bir durumla karşılaşıyor ve tüm bu saydıklarımın tek çatı altında sağlam bir şekilde durmasından etkileniyorsunuz. Hem de her saniye. Son yıllarda birçok oyun tek bir seferde her şey olmaya çalışıyor ve pek azı bunu başarabiliyor. Rise of the Tomb Raider da buna çok çok yakın.

Önce biraz Lara'dan bahsetmek istiyorum. Lara olmak o kadar rahatlatıcı ki, karakterin her bir animasyonunda kendinizi onun yanında gibi hissediyorsunuz. Her sıçrayışta, düşüşte veya sallanışta aklınızdan "aynen, yaparsın" geçiyor ve yaptığı hareket sonrasında yüzündeki şaşkınlık sizi daha da emin hale getiriyor. Bir önceki oyunda da takdir edilesi performans gösteren Camilla Luddington bu sefer de bir oyundan ziyade dediğim gibi Hollywood'luk bir performans göstermiş. Bunların hepsi birleşince kendinizi oyun gibi oynanan, ama kaliteli aksiyon filmi gibi duran bir macerada buluyorsunuz. Bir benzin birikintisini ateşliyorsunuz ve tüm oda patlıyor, paramparça olmuş katlarda koşuşturuyor ve yıkıntılar arasından sıvışarak canınızı dişinize takıyorsunuz. Adrenalinin tavan yaptığı noktalarda görsellerle de birlikte nefesiniz kesiliyor. Tüm bu koşuşturmacada can alan nokta ne biliyor musunuz? Her şey sizin kontrolünüzde. Oyunu oynuyorsunuz. AAA kalitede ürün dediğimiz şey işte böyle olmalı.

Oyuncular için ufak, benim için büyük bir adıma geçiyorum. Lara yaşıyor! Evet! Kontrolden bahsettiğimiz kadar kontrolün size olmadığı noktalarda da oyundan etkilenmemek elde değil. Lara bir yerden düşerken verdiği tepkiler, karşısına çıkan manzaralar karşısındaki yüz ifadesi ve tabii ki sudan çıktığında saçını düzeltmesi oyuncuyu inanılmaz bir şekilde oyunun içine çekiyor. Dehlizlerde sürünürken kaçmanın tek yolu olan kirişleri patlatmayla suyun dibine vuruyorsunuz diyelim, çıkacak bir yer bulduktan sonra Lara ne yapıyor biliyor musunuz? Üstünü başını silip tek eliyle at kuyruğunu düzeltiyor! Yahu kızım az daha ölüyorduk, şimdi saçın sırası mı? -diyemiyorsunuz tabii. Hayranlıkla izliyorsunuz öyle... Çok önemli ayrıntılar, dikkat edin.

Yorumlar

OYUNUN ARTI YÖNLERİ

 • +Lara saçını düzeltiyor!
 • +Tümü ahenk içinde yürüyen birçok farklı oyun türünü içermesi,
 • +Nefes kesici manzaralar ve mezarlar,
 • +Oyuncuyu sürekli tetikte tutuyor.

OYUNUN EKSİ YÖNLERİ

 • -(Objektif) Bir önceki oyuna fazlaca benziyor,
 • -Etrafta toplanacak gerçekten çok şey var.
inceleme puanı
8.5
 • Grafik: 9.0/10
 • Ses / Müzik: 8.0/10
 • Hikaye / Atmosfer: 8.0/10
 • Oynanabilirlik: 8.0/10
kullanıcı puanı

2 KULLANICININ OYU

8.5
 • Puan verebilmek için giriş yapmalısınız.