KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

Need for Speed İnceleme

Yarış oyunu denince akla gelen ilk isimlerden birisi de hiç şüphesiz ki Need for Speed olmuştur. Belki de hiçbir zaman sahip olamayacağımız arabalar ile belki de hiçbir zaman gidemeyeceğimiz ülkelerde, son sürat gitme zevkini bize yaşatan bu efsane seri, 1994 yılında çıkan ilk oyundan bu yana toplamda 22 oyunda bize "hıza ihtiyacımız olduğunu" kanıtladı.

1998 yılında çıkan Need for Speed III: Hot Pursuit, rakiplerimize karşı birincilik mücâdelesi vermenin yanında, peşimize takılan aynasızlardan da kaçmak durumunda kaldığımız soluksuz kovalamacalara sahne olması ile seriye yeni bir soluk getirmişti. Ama Need for Speed serisinin esas iki dönüm noktasından birisi 2004 yılında çıkan Need for Speed: Underground 2, diğeri ise ertesi sene çıkan Need for Speed: Most Wanted oldu. Bu iki oyun da gerek serinin hayranlarının, gerekse de yarış severlerin seriye bir nevi aşık olmalarını sağlamıştı. Underground 2 oyununda sadece rakiplerimiz ile sadece kıyasıya bir yarışa girmiyor, aynı zamanda da geniş modifiye yelpazesi ile dizayn ettiğimiz arabamız ile hava atabiliyorduk. Most Wanted ise bir nevi Underground 2 ile Hot Pursuit oyunlarının aynı potada eritilmiş haliydi diyebiliriz.

Gel zaman git zaman, ne yazık ki bu iki oyundan sonra çıkan hiçbir Need for Speed oyunu, oyuncuları bu iki oyun kadar memnun etmeyi başaramadı. Dolayısı ile de Underground 2 ve Most Wanted (2005) için serinin tepe noktaları diyebiliriz.

Şimdi ise elimizde, 3 Kasım tarihinde Kuzey Amerika ve 5 Kasım tarihinde de Avrupa için piyasaya çıkmış olan Need for Speed var. Evet, oyunumuz sadece 'Need for Speed' adı ile piyasaya çıktı. Açıkçası isim karışıklığı oluşturabilecek bir durum söz konusu, ama Ghost Games böyle bir isimde karar kılmış, yapabileceğimiz bir şey yok. Peki bu yeni Need for Speed oyunu bizleri geçmişe döndürüp, tadı damağımızda kalan Underground 2 ve Most Wanted oyunlarının yaşattığına benzer bir tat veriyor mu dersiniz?

Hikaye

Need for Speed serisi her ne kadar bir yarış oyunu olsa da, seri içinde belirli bir senaryoya sahip oyunlar yok değil. İlk olarak Underground ile başlayan bu gelenek, Underground 2, Most Wanted, Carbon, Undercover ve The Run ile devam etti. Türü dolayısıyla diğer türdeki oyunlar gibi derinliği olan senaryolar sunmasa da, film tadındaki ara sahneleri ile yine de soluk soluğa bir oynanış sunmayı bir şekilde başarıyorlardı.

Hikaye odaklı Need for Speed oyunu geleneği, serinin en yeni oyunu Need for Speed ile devam ediyor. Ancak pek ilgi çekici bir senaryosu olduğu söylenemez. Öyle ki, senaryo, yönettiğimiz karakter ve katıldığı grubun etrafında dönüyor. Klasik olarak en alt basamaktan başlıyoruz. Senaryo boyunca yapacağımız yarışlar ile oyunun geçtiği Ventura Bay şehrindeki ikon haline gelmiş beş şahsiyetten herhangi birinin dikkatini çekmeye çalışıyoruz. Tabi arada sürtüşmeler olmuyor değil, ama yine de amacımıza giden yolda geri adım atmak gibi bir lüksümüz olmayacak.

Yorumlar

OYUNUN ARTI YÖNLERİ

 • Görsellik
 • İlerleyiş ödüllendirici
 • İç modifiye oldukça detaylı
 • Yan görevlere hızlı seyahat ile gidebilme

OYUNUN EKSİ YÖNLERİ

 • Daimi internet bağlantısı istemesi
 • Gaza getirici müzikler yok
 • Dış modifiye yelpazesi geniş değil
 • Hikayesi ilgi çekmiyor
inceleme puanı
7.0
 • Grafik: 9.0/10
 • Ses / Müzik: 7.0/10
 • Hikaye / Atmosfer: 5.0/10
 • Oynanabilirlik: 8.0/10
kullanıcı puanı

0 KULLANICININ OYU

0.0
 • Puan verebilmek için giriş yapmalısınız.