KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

Mobil İnceleme: Ingress

Google geçtiğimiz sene bir oyun geliştirdiğini duyurduğunda hepimiz heyecanlanmıştık. İşin içinde Google olunca çok farklı ve görülmemiş bir şey çıkacağı aşikardı. Bu duyurunun ardından kısa bir süre sonra oyun kapalı beta dönemine girdi. Ne kadar uğraşsam da giriş hakkı alamadım Google'dan. Hal böyle olunca oyuna karşı olan merakım kat be kat arttı. 

Oyun açık beta sürecine girince de ben oynamak istemedim ve tam sürümünün çıkmasını bekledim. 15 Aralık günü ise oyunun tam sürümü ücretsiz olarak Android platformu için piyasaya sürüldü. Çok yakın bir zaman sonra ise iOS içinde çıkacağı konuşuluyor. Oyun hakkında yazmak için biraz oynamam gerektiğini düşünüp bu vakte kadar bıraktım.

Ingress'i bir türe sokmak zor olsa da; devasa çok oyunculu arttırılmış gerçeklik rol yapma oyunu diyebilirim. Gördüğünüz gibi tanımdan bu oyunu anlamak biraz zor. Bundan yıllar önce hangi oyun olduğu hatırlamıyorum tanıtımlarında: Oyunun haritalarının gerçek dünyanın aynısı olduğunu duyurmuştu. Ghost Recon serisinden bir oyun olması muhtemel olan bu oyun o yıllarda beni çok etkilemişti. Ingress'in de ana dinamiği bu aslında; gerçek harita. Gerçek dünya haritasında gerçek insanlarla birlikte amansız bir mücadeleye giriyorsunuz. 

Oyunda iki farklı taraf bulunmakta: Resistance ve EnlightenedBu iki tarafta aslında iki ajanlar topluluğu. İki tarafında çok basit bir amacı var: Dünyayı ele geçirmek. Bu uğurda iki tarafta ellerinden geleni yapıyorlar. Bu ele geçirme ise enerji alanları üzerinden. Enlightened(Aydınlar) bu enerjileri kullanmak isterken Resistance(Direnişçiler) üyeleri ise bu enerjinin kullanımı engellemeye çalışıyor. İki tarafta dünyada kendi enerji alanlarını oluşturmak için uğraşıyorlar. Aslına bakarsanız oyunda çokta bir hikaye yok. Sadece arka planda ilerleyen bir hikaye var.

Oynanış

Bu oyunun bütün esprisinin oynanış olduğunu unutmamak gerek. Yukarıda bahsettiğim gibi oyun gerçek dünya haritası üzerinden oynanıyor. Oyuna girip GPS'i açıyorsunuz ve oynamaya başlıyorsunuz. İlk işiniz çevrenizde bulunan Exotic Matter(Egzotik Madde) adı verilen maddeleri toplamak olacak. Evde rahat rahat oturup sanal joystick ile bunu yapacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Evden çıkıp yürümeye başlamalısınız. Oyunun ilk görevlerinden bir tanesi de sizi 1km kadar yürütüyor zaten. 

XM olarak kısaltılan egzotik maddeler pekte mühim değil. Çevrenizde binlerce göreceksiniz. Oyunun asıl amacı Portallar. Daha hızlı ilerlemek için çevrenizde yer alan portalları ele geçirmeniz gerekiyor. Bu portallar genellikle herhangi bir tarihi eser ya da herkesçe bilinen önemli yerlere konuluyor. 

Bir portal ele geçirmek için onun yanına gitmeniz gerekiyor. Bu portal rakip topluluğa ait ise öncelikle çevresinde yer alan koruyucuları bertaraf etmeniz gerekecek. Bunun için ise inventory kısmında yer alan silahları kullanabilirsiniz. Bu koruyucuları yok ettikten sonra portalı ele geçirmeniz 10 saniye kadar sürüyor. Oyuna ilk başlayanların ise güçlü portalları ele geçirmeleri biraz zor. O yüzden herhangi birine ait olmayan portalları ve ya güçsüz portalları ele geçirmenizi öneririm. 

Herhangi bir birliğe ait olmayan bir portalı ele geçirmek ise oldukça kolay. Gri renkte olan bu portalların yanına gidip öncelikle hack'lemeniz gerekiyor. Ardından bu portala Deploy Status diyerek inventory'nizde sürekli bulunan Resonator'leri koymanız gerecek. bununla birlikte çantanızda Portal Shield gibi daha başka portal koruyucu varsa onları da kulanabilirsiniz.

Oynanışla ilgili bir diğer önemli unsur ise Link'leme ve Field'leme. Link oluşturmak için öncelikle 2 tane portalı ele geçirmeniz gerekiyor. İki portalı ele geçirdikten sonra portala tıklayarak sol altta görülen link ibaresine tıklıyor ve size ait olan bir başka portalla bu portalı bir birine bağlıyorsunuz. Ayrıca bu iki portalın anahtarlarına da sahip olmanız gerekmekte. Bir üçüncü portal ele geçirdiğinizde ise yine linkleyerek bir alan oluşturuyorsunuz. Oluşturduğunuz her link ya da alan size sürekli AP veriyor.

AP ise oyunda seviye atlamanız için toplamanız gereken puan sistemi. Söylemeliyim ki oyunda seviye atlamak çok kolay değil. Seviye atlamak için oldukça gezmeniz gerekebilir. 

 
Yorumlar

OYUNUN ARTI YÖNLERİ

  • Benzersiz oynanış.
  • Benzersiz bir hikaye.

OYUNUN EKSİ YÖNLERİ

  • Tekrar eden durumlar.
  • GPS teknolojisi ile alakalı sıkıntılar.
editör puanı
9.0
  • Grafik: 5.0/10
  • Ses / Müzik: 8.0/10
  • Hikaye / Atmosfer: 8.0/10
  • Oynanabilirlik: 10.0/10
kullanıcı puanı

5 KULLANICININ OYU

8.2
  • Puan verebilmek için giriş yapmalısınız.