KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

Max Payne (Mobil) İnceleme

Aksiyon denildiği zaman aklıma gelen ilk isim her zaman Max Payne olmuştur. İlk Max Payne’i külüstür bilgisayarımda oynama çabalarımı düşündüğümde şu an cebimizde yer alan cihazlarla bu oyunu oynayabilmemiz oldukça manidar geliyor. “N’aparsın teknoloji işte…” diyerek klasik geyiklere girmek istemiyorum tabii ki. Aksine gelişen teknolojinin bizi böyle kült yapımlarla rahat bir şekilde buluşturmasından yana oldukça mutluyum. Ama bir sorun var ki ben bu tablette (veya telefonda) TPS oynama işine henüz alışamamışım.

Çok fazla mobil oyun oynayan bir insan değilimdir, fakat Max Payne’in Android’e çıktığını duyduğum zaman dayanamadım ve hemen edindim. Açılış ekranı gelir gelmez Max Payne’in o kasvetli havasını ne kadar özlediğimi fark ettim. Fakat işin oynanış kısmına geçtiğim zaman bir sorunla karşılaştım, “Yahu ben bu karakteri yönetemiyorum!”

Dokunmatik erkanda oynanan aksiyon oyunlarının yolundan giden Max Payne, size ayarlanabilir bir kontrol şeması sunuyor. Ateş etme, atlama ve ağır çekime girme tuşlarınızı ekranın istediğiniz yerine koyabiliyorsunuz. Yürüme hareketiniz, sol parmağınız ekranın sol tarafında nereye basarsa orada beliriyor. Aynı şekilde nişan alma tuşunuzda sağ parmağınızı koyduğunuz yere göre otomatik olarak çıkıyor. Aslında burada bir sorun yok, fakat benim gibi dokunmatik ekran özürlü oyuncular için karakteri düzgün hareket ettirmek ve nişan almak bunlara rağmen hiç de kolay olmuyor. Gerçek analog kontrollere alışan bu eller, hayali bir analoğu kontrol etmekte bir hayli zorlanıyor. Ama işimiz aksiyon, bir şekilde karakterimizi kontrol edip, karşımızdaki adamları indirmeliyiz. E, Max Payne de çok kolay bir oyun değil, ağır çekime girmediğiniz anlarda sizi göz açıp kapayıncaya kadar öldürebilecek düşmanlar barındıran bir oyun. En azından PC’de öyleydi. Fakat bakıyoruz ki olay mobil cihazlara gelince yapımcı firma işi oyuncular için işkenceye çevirmek istememiş. (Özellike benim gibi kazmalar için.)

Max Payne’in mobil versiyonu orijinal PC versiyonuna göre oldukça kolay. Hatta bu kadar kazmalığa rağmen, mobil versiyonda orijinal oyundan çok daha rahat ilerlediğimi söyleyebilirim. Bunun sebeplerden biri Max Payne’in düşmana kilitlenmesi. Yanlış anlamayın, bahsettiğim olay konsol oyunlarında da yer alan Auto Aim (otomatik nişan) olayı değil. Ekranda gördüğümüz nişangahımız küçük olsa da etki ettiği alan oldukça büyük. Yani siz düşmanın 50 cm yanına nişan alıp ateş etseniz bile kurşun düşmanınızın içerisinde kendine bir yer buluyor. Tam yanlış yere ateş ettiğinizi düşünürken mermilerinizin düşmana isabet ettiğini görerek hem şaşkın hem de sevindirik oluyorsunuz. Bunun yanında Auto Aim de oyun içerisinde kendine hafiften yer buluyor. Ama bu bahsettiğim mermilerinizin güdümlü füze gibi düşmana gitmesi olayı yüzünden inanın Auto Aim’i aramayacaksınız bile.

Oyunu kolaylaştıran ikinci öğe ise düşmanlarınız kolay ölmesi. Orijinal oyunda belli bir mesafeden iki pompalı tüfek vuruşuyla ölen düşmanlarınız (hatta bazen üç), mobil versiyonda tek bir vuruş ile kendilerini bir daha kalkamamak üzere yerde buluyorlar. Düşmanlarınızın kolay ölmesinin yanında sizin de canınız neredeyse hiç azalmıyor. Ağır çekimsiz ortamda çıt kırıldım bir canlı olan Max, mobilde aslan kesiliyor. Bir Superman edasıyla bana mısın demiyor.

Oyunun kolaylaştıran son unsur ise ağır çekim sürenizin oldukça uzun tutulmuş olması. Kendinizi uzun bir süre ağır çekim ortamda tutabilmeniz, düşmanlarla olan ilişkilerinizi sizin adınıza oldukça kısaltıyor.

Yazar: EnisKirazoglu

24 Nis 2014

Yorumlar

OYUNUN ARTI YÖNLERİ

  • Max Payne!
  • Şöyle ya da böyle aksiyona doyuyorsunuz

OYUNUN EKSİ YÖNLERİ

  • Kontroller
  • Kontrollerin zorluğuna eş değer bir kolaylık
  • Eski aksiyon hissinin kaybolması
inceleme puanı
6.9
  • Grafik: 6.5/10
  • Ses / Müzik: 9.0/10
  • Hikaye / Atmosfer: 8.5/10
  • Oynanabilirlik: 4.0/10
kullanıcı puanı

6 KULLANICININ OYU

5.3
  • Puan verebilmek için giriş yapmalısınız.