KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

Hearthstone: Heroes of Warcraft İnceleme

Yaptığı az ve öz oyunlarla bilinen, çoğu kişinin en çok güvendiği firmaların başında gelen Blizzard ilk olarak Hearthstone: Heroes of Warcraft'ı duyurduğunda açıkçası biraz afallamıştım. Blizzard'ın daha büyük bütçeli bir oyun ile geleceğini düşünmem bu şaşırmanın en büyük sebebiydi. Daha sonra Hearthstone: Heroes of Warcraft'ın free to play (ücretsiz) bir kart oyunu olduğunu öğrenince Blizzard'ın da artık bu pazardan pay istediğini anladım.

Zaten Hearthstone: Heroes of Warcraft'tan bir süre sonra da diğer bir free to play oyun Heroes of the Storm'u duyurdular. Tanıtımında PC ve iPad için tasarlandığı söylenen Hearthstone: Heroes of Warcraft bir süre sonra sırasıyla kapalı ve açık betaya geçmişti. Beta sürecini sadece PC'de yaşayan oyun sonunda PC için çıkışını gerçekleştirdi.

"Kartların Gücü Adına..."

İlk olarak oyunun bir kart oyunu olduğunu tekrar hatırlatalım. Şayet ben kart oyunu türüyle ilk olarak ülkemizde de oldukça sevilen Yu-Gi-Oh! ile tanışmıştım. Bu tür strateji ve şans gerektiren yapısı ile beni direk kendine çekmişti. Daha sonraları Magic: The Gathering ile Türkiye ve dünyada yayılan bu türe Blizzard gözünü dikti ve Hearthstone: Heroes of Warcraft'ı çıkardı.

Adından da anlaşılacağı gibi Warcraft evreninde geçen Hearthstone: Heroes of Warcraft'ın hikayesi birbirleriyle kart düellosuna girişen Warcraft kahramanlarını konu alıyor. Bu kahramanlarda oyundaki dokuz seçilebilir sınıfı temsil ediyor;  Malfurion Stormrage (Druid), Rexxar (Hunter)Jaina Proudmoore (Mage), Uther the Lightbringer (Paladin), Anduin Wrynn (Priest), Valeera Sanguinar (Rogue), Thrall (Shaman), Gul'dan (Warlock) ve Garrosh Hellscream (Warrior).  Bu sınıflar onlarla oynadığımız maç sayısına göre seviye kazanıyorlar.

Warcraft evrenini tanıyanların yabancı olmadığı bu isimlerin her biri oyunda sınıflarının getirdiği kendine has kartlara sahip. Bu kartlarda sınıfın getirdiği ruhu bizlere yansıtıyor. Örneğin; Anduin'in kartları daha çok sağlık yenileme üzerineyken, Valeera'nın kartları da daha çok kombo yapmaya dayalı. Yalnız burada Blizzard'ı tebrik etmek lazım çünkü her oyunundaki dengeyi bu oyunda da sağlamışlar. Sınıflar arası denge gerçekten başarılı. Hiçbir sınıfın diğerinden üstte kalır bir tarafı yok. Hepsinin kendini has avantajları ve dezavantajları var. Tabii ki bu kartlar dışında her sınıfın kullanabildiği natural kartlar da var.

"Ah Arena, Vah Arena"

Oyuna başladığımızda ise bu sınıfları teker teker açmamız gerekiyor. İlk olarak Mage olarak başladığımız Hearthstone maceramızda karşımıza gelen farklı sınıfları yendikçe bu yendiğimiz sınıflarda bizlere açılıyor. Açmak istediğimiz sınıfı yenmek için istersek gerçek oyunculara karşı, istersek de Blizzard'ın hazırladığı yapay zekaya karşı oynayabiliyoruz. Yapay zekadan bahsetmişken oyunun oynanışını bizlere öğreten alıştırma maçlarını atlamamanızı şiddetle öneririm. Oyunda bulunan birçok oynanış detayını bu sayede öğrenebiliyoruz. Tabii oyun içi küçük ve önemli taktikleri her kart oyununda olduğu gibi Hearthstone'da da deneyim kazandıkça kavrıyoruz. 

Oyundaki kartlardan bahsetmek gerekirse diğer kart oyunlarına kısmen benzer bir yapı ortaya çıkıyor. Oyunda üç tür kart bulunuyor: Minion yani yaratık, Spell yani büyü ve Weapon yani silah kartları. Minion kartları kart oyunlarından aşina olduğumuz oyun tahtasına oynadığımız yaratıklardan oluşuyor. Çeşitli türleri bulunana bu yaratıklar bu türlere göre gerektiği yerde farklı taktikler geliştirmenize yardımcı oluyorlar. Spell kartları ise karşı tarafa direk hasar vermekten mana karşılığı kart çekmeye kadar çok geniş yelpazede etkilerle oyuna renk katıyor. Son olarak Weapon kartları ise kahramanımıza belirli silahlar verip bir yaratıkmışcasına saldırmasını sağlıyor. İsimleri yine Warcraft evrenini tanıyanlara yabancı olmayacak bu kartlar kendine has etkileri ile oyuna çeşitlilik katıyor. 

Kartların türlerinin yanında nadirlik seviyeleri de önem taşıyor. Free, Common, Rare, Epic ve Legendary olmak üzere gitgide değerlenen kart nadirlik seviyeleri artıkça kartların bulunması da zorlaşıyor. Ayrıca kartların nadirlik seviyeleri de kartları sıfırdan yaratmamızı sağlayan Craft bölümünde önem taşıyor. Kartların nadirliği artıkça kartları feda edip kazandığımız dust miktarı da artıyor. Biriken bu dust'lar yeni kartlar yaratabiliyoruz. Karların istediği dust miktarları da nadirlik seviyesine göre değişiyor. Örneğin Legendary bir kartı sıfırdan yaratmak 1600 dust isterken Rare bir kartı sıfırdan yaratmak 100 dust istiyor.

Kartları tanıdıktan sonra gelelim maçlara. Oyunda yapay zeka ile yapılan maçları saymazsak üç farklı maç çeşidi bulunuyor. Birinci maç türünde Rank sistemi mevcut. Oyuncular bu maç sisteminde kendi kart desteleri ile yarışıyor ve kazandıkça 25. seviyeden 1. seviyeye kadar yükseliyorlar. Haliyle yükseldikçe de gelen rakiplerde sizin seviyenizde oluyor ve maçlar daha da kızışıyor. Bu Rank sistemi ise sezon sezon olmak üzere sıfırlanıyor. İkinci maç türü ise arena maçları. 1,80 euro ya da 150 altın karşılığında girdiğimiz eleme usulu turnuvada destemizi sıfırdan bize sunulan kartlardan yaratıyoruz. Toplamda üçer üçer çıkan doksan karttan otuz kart seçtiğimiz bu sistemde size gelen kartlar ile rakibinize gelen kartların nadirlik seviyesindeki uçurumlar bazen saç baş yoldurtabiliyor. Sonuç olarak yarattığımız eşsiz deste ile olabildiğince maç kazanmaya çalışıyoruz. Her giriş için üç yenilgi hakkımız olan arena maçlarında kazandığımız maç sayısına göre arena sonunda ödüllendiriliyoruz. Üçüncü maç türünü casual ve düello maçları oluşturuyor. Casual'da hiç bir kazanç ve seviye kaybetmeden rastgele insanlarla oynarken düellolarda yüne kayıp veya kazanç olmadan arkadaş listemizden kişilerle maç yapabiliyoruz.

Yazar: Efe Berçin

23 Mar 2014

Yorumlar

OYUNUN ARTI YÖNLERİ

 • Hem klasik hem de yenilikçi ögeler barındıran oynanış sistemi
 • Craft sistemi
 • Warcraft evrenine sadakat
 • Mükemmele yakın sınıflar arası denge
 • Şans ile dengelenen free-to-play oynanış

OYUNUN EKSİ YÖNLERİ

 • Arena destesindeki şans faktörü
 • Zaman zaman oluşan bug'lar
inceleme puanı
8.5
 • Grafik: 8.0/10
 • Ses / Müzik: 9.0/10
 • Hikaye / Atmosfer: 8.0/10
 • Oynanabilirlik: 9.5/10
kullanıcı puanı

12 KULLANICININ OYU

8.0
 • Puan verebilmek için giriş yapmalısınız.