KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

God of War 3: Remastered İnceleme

"Umut, bütün insanlığa hayat veren bir damla gözyaşıdır. Bütün zorluklar bir amaca odaklanınca aşılır. Dahası bütün tanrılar yenilir. Bir savaş tanrısını ise kim yenebilir?"

Yeni nesil konsollarla birlikte HD oyun yapma furyasında inanılmaz bir artış gördük. Neredeyse her büyük serinin bir oyunu yenilenmiş haliyle tekrar piyasaya çıkmaya başladı. Bunlara eklenen son oyun ise God of War 3: Remastered oldu. PlayStation 3 versiyonuna gönülden 10/10 vereceğim oyun, yeni nesilde ise yüzümüzü çok güldürmedi.

Daha önceki oyunda olduğu gibi Türkçe alt yazı desteğiyle oyun bizlere sunuldu. Remastered’da yapılan en önemli değişiklikler ise 1080p ve 60FPS desteği olarak gösterilmişti. Ancak oyunun sonuna tekrar geldiğimizde aslında öyle olmadığını fark ettik.

Herhangi bir oyun HD Collection, Remastered, Definitive Edition vs. gibi isimlere sahip olunca oyuncularda bir beklenti oluşuyor. En azından daha önce oynamış oldukları oyunlarda birkaç yenilik görmek istiyorlar. Örneğin, The Last of Us’ın Remastered versiyonunda gerçekten iyi grafikler ve çözünürlük ile Left Behind da vardı. Böylece oyuncular oyunun yeni versiyonunu denemek için kendilerine bir bahane yaratmış oldu. Ağustos ayında bizlerle olacak Gears of War: Ultimate Edition’da yine grafiklerin inanılmaz şekilde ilerlemesinin yanı sıra ilk oyunun yapım aşamasında oyundan atılan 5 bölümü daha oynama şansı yakalayacağız.

God of War 4’ün açıklanacağı söylentilerinin iyice arttığı günlerde ortaya çıkan God of War 3: Remastered, hepimizde büyük bir heyecan uyandırmayı başarmıştı. Ancak duyuru videosunu izlediğimizde o kadar da heyecanlanmamamız gerektiğini anladık. Ne grafiklerde önemli bir değişiklik olacak ne de yeni eklentiler bizleri bekliyor olacaktı.

Nitekim oyun elimize ulaştığında öyle olduğunu gördük. PlayStation 3’ün standartlarından çok çok daha iyi olan grafiklerinde çok ufak iyileştirmeler olmuştu. Muhtemelen oyun önce bu seviyede tasarlanmış sonrasında PS3 için bir basamak aşağı çekilmişti. Buna rağmen oyunun sahip olduğu grafiklerin PlayStation 4 kalitesi için de yukarıda olduğunu söylemeden geçmek olmaz.

60 FPS olayı ise gerçekten hayal kırıklığı. Oyunun başlarında herhangi ekstra bir uygulama kullanmadan oyunun 60 FPS’den düşük çalıştığını görebiliyorsunuz. Aşağıda çalışması çok sorun yaratmıyor olsa bile bazı durumlarda yaşanan FPS dalgalanması sizi rahatsız edebiliyor. İlginçtir bu sorunlar oyunun ilerleyen bölümlerinde çok göze batmıyor. Belki yakın zaman sonra yayınlanabilecek bir güncelleme ile bu sorun çözülebilir. Ama Santa Monica ya da Sony buna dair açıklama yapmış değiller.

Aslında oyunun Remastered versiyonunda yapılabilecek önemli değişlikler hemen akla gelebiliyor. Bildiğimiz kadarıyla oyunun yapımcısı Santa Monica, bu günlerde önemli bir oyun üzerinde çalışmıyor. Daha çok diğer stüdyolara destek vererek, hazırlıklarını sürdürüyor görüntüsünde. Tam bu sırada daha iyi hatta mükemmel grafiklerle hazırlanan bir God of War görme şansımız olabilirdi. Bununla birlikte oyuna bir de multiplayer tarafı eklenebilirdi. Sonuç olarak Ascension’da oyunun multiplayer tarafının gayet iyi işlediğini görmüştük.

Dahası hikayede eksik kalan belki tek taraf bizlere gösterilebilirdi: Gaia. Kolunu kestikten sonra nereye gittiğini görmediğimiz bu Titan, oyunun sonunda eliyle birlikte geri dönüyordu. Eklenebilecek küçük bir sekans ile buna dair bir parantez açılabilirdi. Kısaca oyuncuları mutlu edecek birçok eklentinin oyuna eklenmesi mümkün görünüyor-du.

Ancak PlayStation 3 versiyonunda yaşadığımız göz ardı edilebilecek minik hataların benzer şekilde PlayStation 4 versiyonunda da yer alması, zaten Santa Monica’nın bu versiyonu çok önemsemediğini bizlere gösteriyor.

Yorumlar

OYUNUN ARTI YÖNLERİ

  • God of War olması

OYUNUN EKSİ YÖNLERİ

  • Değişmeyen grafikler
  • FPS sorunları
  • Orijinal oyundan kalma bug'lar
inceleme puanı
7.0
  • Grafik: 7.0/10
  • Ses / Müzik: 8.0/10
  • Hikaye / Atmosfer: 9.0/10
  • Oynanabilirlik: 8.0/10
kullanıcı puanı

2 KULLANICININ OYU

3.0
  • Puan verebilmek için giriş yapmalısınız.