KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

For Honor Ön İnceleme

E3 2015'te karşımıza ilk kez çıkan For Honor, 14 Şubat itibarıyla piyasada olmadan önce bir kapalı beta süreci ile bizlerle buluştu. Biz de hemen atladık beta sürecine ve oyuna dair ilk izlenimlerimizi sizlere aktaralım istedik. 

Öncelikle oyunun bir Orta Çağ dövüş oyunu olduğunu belirtelim. Bu özelliğiyle aklımıza hemen Mount & Blade'i getiriyor. Haliyle oyunu çokça Mount & Blade ile karşılaştırmak mümkün; ancak çıkmadan bunu yapmak yerine küçük bir cümle ile üzerinden geçeceğim: For Honor'ın sistemi daha sağlam ama Mount & Blade daha eğlenceliydi. Bundaki temek etken Ubisoft gibi bir şirketin sınırsız para ve çalışan ile yaptığı bir olması, For Honor'ı birkaç adım ileriye götürüyor olabilir ama TaleWorlds'ün yaptığı işi geçememiş olmaları, gerçekten düşündürücü. 

Hikaye

Hemen yukarıdaki sinematik videoda biraz olsun anlatılmış olan hikayeyi, kapalı betada göremediğimiz için uzunca anlatılacak bir şey yok. Bunun için size küçük bir özet geçeceğim:

Şimdilik ayrıntılarına vakıf olmadığımız bir sebepten ötürü Dünya devasa sarsıntılar geçirir ve kıtalar birbirine geçer. Bu sarsıntı o kadar büyüktür ki; Japonya, İskandinavya ve Avrupa birbirine geçer. Haliyle bu üç bölgenin askerleri de karşı karşıya gelir. 

İnsan oğlunun doğasından olsa gerek, bu üç klasman hemen savaşmaya ve yeni yerlerinde bölgeler kapmaya çalışır ki; bu bölge savaşının oyunun temeli olduğunu da belirtelim. Bu karşılaşma sonrasında dediğimiz gibi büyük bir savaş patlak verir ve For Honor başlar. 

Oynanış

For Honor'ın mekanikleri savunma ve saldırı üzerine kurulmuş. Yazarak anlatması bir hayli uzun olacak bu mekanikleri daha iyi görebilmeniz için yukarıya bir video yerleştirdim. Oyunun alıştırma bölümünü gösteren bu videoda, saldırı ve savunmanın nasıl yaptığı gösteriliyor bizlere Ubisoft tarafından. Yine de kısaca anlatmak gerekirse; oyunda üç farklı yön bulunuyor ve siz bu üç yönden saldırı ve savunma yapabiliyorsunuz. Ayrıca bir de oyuncuya kitlenmeniz gerekiyor. Haliyle bu kitlenme ve yön kısıtlaması, oyunu 180 derece hapsetmiş ve yeterli özgürlüğü oyuncuya vermiyor. Halbuki böyle bir oyunda, oyuncu serbestçe hareket edebilmeli ve istediği yönden rakibine saldırarak, istediği gibi dövüşebilmeliydi. Bu yön kısıtlaması, oyundaki kombo imkanını da etkiliyor ve ortaya tek düze bir oyun çıkmasına sebep oluyor. Bu kadar gömsem de eğlenceli olduğunu ve idare ettiğini söylemem gerek. 

Ubisoft bu tek düzeliği, her karaktere ayrı özellikler yükleyerek gidermeye çalışmış. İşin eğlenceli kısmı da aslında burası. Bir oynadığınız karakter ile diğer karakter arasında çok büyük farklar olduğu için size en uygun karakteri seçmeniz ve onda ustalaşmanız gerekiyor. Haliyle yeni bir karaktere geçme kararı aldığınızda, oyun nereyse en baştan başlıyor sizin için. 

Multiplayer

"Kapalı beta testi olmasından ötürü oyunu sadece multiplayer oynayabildiğinizi tahmin etmişsiniz. For Honor'ın bu tarafı "War of Factions" isimli bir sistem üzerine kurulmuş. Yukarıdaki fotoğrafta da görebildiğiniz gibi Samuray, Viking ve Şövalye klasmanlarının kendi bölgeleri bulunuyor ve bu bölgeler üzerine saldırılar düzenleyebiliyorsunuz. Bu saldırıları düzenlemek için de oynadığınız her oyun sonunda kazandığınız puanları kullanıyorsunuz. İşin güzel yanı, bu haritanın tüm platformlar yani PC, PS4 ve Xbox One için aynı anda geçerli olması. Yani siz oyuna PS4 üzerinden girerseniz göreceğiniz harita ile PC üzerinden girdiğinizde gördüğünüz harita aynı. Bu da hem kolektif bir çalışmayı hem de oyun zevkini arttırıyor. Dahası böyle bir sistem, sizi oyuna daha fazla girmeniz için tetikliyor ve temelde aynı şeyi yapsanız da oyunu tekrar tekrar oynamak istiyorsunuz. Diğer MOBA oyunlarını düşünerek sistemi daha iyi anlayabilirsiniz. Örneğin; League of Legends'da kazandığınız her savaşın sonunda, Bilgewater için puan kazanmak gibi... Birebir bir örnek olmadı ama temelde oyuna böyle bir dinamik getirildiğini düşünün. Bölge savaşlarına katkıda bulunmak için ise oyundaki üç oyun moundan birine girmeniz ve kazanmanız gerekiyor. Bunları da tek tek açıklamak gerekiyor.

Duel: 1'e 1 oynadığınız bu oyun modunda karşınızda sadece bir karakter bulunuyor ve onunla "Allah ne verdiyse" dövüşüyorsunuz. Bu dövüşler, oyunda şimdilik yer alan haritaların çok küçük bir bölümünde gerçekleşiyor. Yani öyle kaçma kovalamaca da yok; direkt karşı karşıya geliyor ve kazanmaya uğraşıyorsunuz. Beta süreci olduğundan oyuncular şimdilik tuşlara rastgele basıp dövüşmeyi tercih ediyorlar; ancak biraz tecrübe kazanmalarının ardından müthiş dövüşler izleyeceğimiz aşikar.

Brawl: 2’ye 2 temelli olan bu oyun modunda da yine iki oyuncu birbiri ile dövüşüyor. Burada bir başka zorluk daha devreye sokulmuş: Harita şartları. Yani dövüştüğünüz haritaya küçük tuzaklar kurulmuş. Örneğin; bir haritada gayzerler yer alıyor. Hem rakip oyuncuları kontrol etmeniz hem de bu gayzerlerin patlamalarından kaçmanız gerekiyor. Haliyle oyuna bir başka çeşitlilik daha ekleniyor. Burada birlikte oynadığınız oyuncunun seviyesinin bir hayli iyi olması da elzem. Çünkü o öldüğü anda iki oyuncu ile aynı anda mücadele etmek neredeyse imkansız. Bu sebeple ikinizin de aynı anda aynı derece iyi oynamanız gerekiyor.

Dominion: Oyunun asıl oyun modu 4’e 4 gerçekleşen Dominion. İşin MOBA tarafı da tam olarak burada başlıyor. Oynadığınız her haritada üç farklı “line” ya da koridor yer almakta. Bu koridorlar, diğer oyunlarda olduğu gibi eşit derece önemli değiller. Asıl savaş orta koridorda dönerken, diğer koridorlar daha dar ve çetrefilli yollara sahipler.

Dominion’da temel olay A,B ve C noktalarını elde tutmak ve tuttuğunuz süre boyunca puan kazanmak. Diğer oyunlarda da gördüğünüz “Capture the Flag” modu ile eşdeğer diyebiliriz. Fakat burada devreye piyonlar da giriyor. Yani diğer oyun modlarında sadece rakip karakterlere karşı savaşırken, burada hem yapay zeka askerlere hem de karakterlere karşı savaşıyorsunuz. İşin farklı kısmı ise her koridorun aynı olmaması ile birlikte, savaşın ortada dönmesi ve diğer yolların, kaçış yolu olarak kullanılması. Gerçekten bir savaşın içinde olmak istiyorsanız, koşarak B noktasına gitmelisiniz ama ben birebir diğer oyunculara karşı mücadele edeceğim ve "kaçak dövüşeceğim" derseniz, o zaman yan yollara yani A ve C'ye giden yollara gitmeniz gerek. Her tarafın kendine göre zorluğu olduğunu da unutmamalısınız. 

Tüm bu oyun modlarının yanı sıra oyunda karakter açma ve silah edinme gibi durumlar da mevcut. Oyuna başladığınızda size ücretsiz olarak üç tane karakter veriliyor. Bu karakterler herkesin oynayabileceği, çok da numarası olmayan, ücretsiz karakterler. Fakat farklı özelliklere ve oyun tarzlarına sahip olan karakterler edinmek istediğinizde, oyun içi paranızdan ödeme yapmanız gerekiyor. Keza kendi karakterinize daha güçlü bir silah almak için de para yatırmanız kaçınılmaz.

Bu paraları da oynadığınız oyunlardan ve yaptığınız görevlerden kazanıyorsunuz. Bu görevler günlük olarak değişiyor ve “Dominion modunda 5 oyun kazan” gibi spesifik şeyler oluyor. Bunları tamamladıkça kazandığınız paralar ile çeşitli geliştirmeler satın alabiliyorsunuz. Yine yukarıdaki videodan, Dominion moduna dair görüntüleri izleyebilir ve bahsettiklerimizi daha iyi görebilirsiniz." 

Sonuç

Oyunların çıkış halleri ile kapalı beta süreçlerindeki halleri arasında müthiş farklılıklar olabiliyor. Bu sebeple daha buradan kesin bir puan verme imkanı yok ama oyunun umut vaat ettiğini söyleyebiliriz.

Özellikle oyundaki harita ve karakter çeşitliliği arttırılır ve belki yeni modlar eklenirse, oyuncular daha fazla oyunda kalabilir ya da daha doğrusu oyunu almak isteyebilirler. 

Temelde iyi uygulanmış bir fikir gibi görünen For Honor, tek düze ilerlemesi ve sınırlı dövüş mekanikleri ile biraz kendinden emin görünmese de oyuncuların ilgisini çekebilecek oyunlardan bir tanesi. 

Not: Yukarıda kendi videolarımı kullanmak isterdim ama Playstation 4 üzerinde kayıt yapma imkanı yoktu. Daha doğrusu direkt olarak kayıt alamıyor, çeşitli aracı kayıt cihazlarına ihtiyaç duyuyordunuz. Benim de elimde şimdilik bu kayıt cihazlarından bulunmadığından, video çekemedim ama oralara fotoğraf koymaktansa, oyunu daha iyi görebilmeniz için video yerleştirmek, benim için daha mantıklı geldi. 
Yorumlar

OYUNUN ARTI YÖNLERİ

  • Oyun modları
  • Grafikler
  • Fikir

OYUNUN EKSİ YÖNLERİ

  • Tek düzelik
  • 180 derece dövüş alanı
editör puanı
  • Grafik: /10
  • Ses / Müzik: /10
  • Hikaye / Atmosfer: /10
  • Oynanabilirlik: /10
kullanıcı puanı

0 KULLANICININ OYU

0.0
  • Puan verebilmek için giriş yapmalısınız.