KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

FIFA 16 Ön İnceleme

FIFA 16’nın demosu geçtiğimiz günlerde bütün platformlar için yayınlandı. 4GB kadar bir indirme boyutu ile karşımıza çıkan demo, “kick-off”  ve “draft” bölümlerinde maçlar yapmamıza izin veriyordu. Birçok özelliği kullanım dışı olduğundan, incelememizde daha çok oynanış üzerine değinmeye karar verdik. Ama önce yapılan değişikliklerden bahsedelim:

FIFA 16 Draft Nedir?

Bu sene içerisinde duyurulan modla birlikte Ultimate Team tarzında takımlar oluşturuyor ve rakiplerimize karşı üstünlük kurmaya çalışıyoruz. Ama takım kurma işi Ultimate Team’den biraz farklı. Boş bir takım ekranından istediğiniz mevkiyi seçerek, Draft’a başlıyorsunuz. Örneğin; defansif orta sahayı seçmeniz halinde karşınıza 5 farklı oyuncu çıkıyor. Bu beş farklı oyuncudan birini hemen kadronuza dahil edebiliyorsunuz ancak takımın geri kalanıyla olan uyumunu da düşünmeniz gerekiyor.

Genellikle yüksek kaliteli takımların kurulduğu bu modun en iyi taraflarından bir tanesi ise verdiği ödüller. İsterseniz arkadaşınızla birlikte oynadığınız maçlar sonucunda Ultimate Team’de kullanılmak üzere çeşitli pack’ler ya da coin’ler kazanabiliyorsunuz.

Grafik ve Tasarım

EA Sports, yeni oyunda daha canlı renkler kullanmayı tercih etmiş. Daha önce yayınlanan videolarda ve resimlerde gördüğümüz renk skalasına benzer seçimler yapan stüdyo, ortaya gayet güzel bir iş çıkarmış.

Menülerin renklenmesinin yanı sıra oyun içi grafiklerde de bir canlılık var. FIFA 15’ten çok farklı değil ama kesinlikle göze daha hoş geliyor. Bunun yanı sıra oyuncu modellemeleri konusunda da iyileştirmeler olmuş. Her ne kadar hala rakibinden kötü hatta baya kötü durumda olsa bile FIFA 16’da daha gerçekçi yüz ve vücut modellemeleri görebiliyoruz.

Yapılan en büyük değişiklik ise futbolcu animasyonlarında olmuş. Eski oyunlara göre çok ileri giden bu animasyon çeşitliliği, oyuna daha gerçekçi bir hava vermiş. Yani taç atarken ya da şut çekerken, futbolcuların verdiği tepkiler çok yerinde ve güzel yapılmış.

Oynanış

Gelelim FIFA 16’nın en güzel kısmına. Oynanış tarafında büyük değişiklikler olmuş. Öncelikle oyunun bir tık daha yavaşladığını söylemek gerek. FIFA 14 ve FIFA 15’ten çok daha yavaş bir oyun göreceksiniz. Bunun sebebi ise oyunun tarzında yapılmak istenen değişimler büyük ihtimalle.

FIFA 15 daha arcade bir oyun olarak karşımıza çıkmıştı. Bir futbolcuyu alıp, koşa koşa bütün oyuncuları geçmek ve gol atmak mümkün olabiliyordu. Daha kolay ara pası verilebiliyor ya da kafayla çok rahat gol atılabiliyordu. EA Sports, bunların üzerinde çokça durmuş ve bizlere FIFA’nın asıl ruhuna dönen bir oyun sunmuş.

FIFA 16, yavaşlamasıyla birlikte daha gerçekçi bir çizgiye oturmuş. Yapılan tasarım ve animasyon geliştirmeleriyle birlikte şutlar, paslar, kayarak müdahale gibi pek çok durumda daha gerçekçi bir oyun hissiyatı yaşıyorsunuz.

Adam geçme durumları daha zor hale getirilmiş. İstediğiniz zaman küçük dokunuşlarla bütün bir defansı ekarte edemiyorsunuz. Daha bilinçli şekilde hareketler yapmanız ve zamanlamayı iyi ayarlamanız gerekiyor. FIFA 16 ile birlikte seriye eklenen boş ayak durumları ise tam olarak burada devreye giriyor. Kontrol ettiğiniz futbolcuyla birlikte gerçekleştireceğiniz sahte yönlenmeler ve boş ayak kullanılarak atılan çalımlar, çok önemli bir yer kaplıyor oyunda. Bununla birlikte topsuz koşular da oyunun can damarlarından. Hazard, Bruma, Bale vb. oyuncuları kontrol ederken, ayağınızdan açtığınız toplar çok etkili pozisyonlar yaratmanızı sağlayabiliyor.

Bunun karşıtında da gelişmeler mevcut. Rakip takımlar ve elbette kendi takımımız daha iyi konumlanıyor. FIFA 15’te kişisel olarak en çok şikayet ettiğim defansif pozisyon alma durumu bir hayli iyileştirilmiş. Yeteri kadar iyi oyuncularınız varsa rakibe de daha kolay müdahale edebiliyorsunuz. Tam bu noktada yapay zekanın defans konusunda gelişmesiyle birlikte daha eğlenceli bir oyun ortaya çıkmış.

Tüm bunlara bir de orta  sahada yapılan yeniliklere eklemek gerek. Yine ilk kez FIFA 16’da gördüğümüz pas yolları kesme olaylarıyla orta sahada daha kolay top kazanabiliyorsunuz. Bu da oyunun gidişatını bir hayli etkileyen değişikliklerden bir tanesi olmuş.

Sonuç

Oyunun demo sürümü olmasına rağmen bitmiş bir oyun gibi duruyor karşımızda. Yapılan değişiklikler yerinde olmuş ve oynanışı çok olumlu yönde etkilemiş görünüyor. Tüm bunların yanında grafiklerde ve tasarımda yapılanları da eklersek, oldukça başarılı bir oyun karşımıza çıkacak.

Ama uzun süredir dediğimiz gibi FIFA’nın yüz modellemeleri ve animasyonlar konusunda hala çok yol kat etmesi lazım. Koca şirket şuna bir el atamadı, komik komik durumlar ortaya çıkıyor.

Yorumlar

OYUNUN ARTI YÖNLERİ

  • Gerçekçilik
  • Renkler

OYUNUN EKSİ YÖNLERİ

  • Modellemeler
editör puanı
  • Grafik: /10
  • Ses / Müzik: /10
  • Hikaye / Atmosfer: /10
  • Oynanabilirlik: /10
kullanıcı puanı

1 KULLANICININ OYU

7.0
  • Puan verebilmek için giriş yapmalısınız.