KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

FIFA 16 İnceleme

FIFA 16 inceleme yazısı için biraz gecikmiş olsak bile sizlere daha iyi ve ayrıntılı bir yazı sunacağımı düşünüyorum. Oyunu uzunca oynadıktan sonra yapılan değişiklikler ve oynanış tarafında yansımalarını sizlere sunmaya çalışacağım.

Oyunun demosunu ilk kez açtığımda, “bu oyun olmamış” gibi bir tepki vermiştim. Daha yavaş gelen oyun yapısının yanı sıra, alışık olmadığımız başka şeyler de vardı. Oyunun nihai sürümü çıktığında ise oyuna alışacağımı çok düşünmüyordum. Ancak uzun süre oynadıktan sonra karşımda daha iyi bir oyun olduğuna ama belirli noktalarda eksiklikleri olduğunu da düşünmeye başladım. Bu farklılıkları, artıları ve eksileri başlıklar halinde aktarmaya çalışacağım. İsterseniz FIFA 16 inceleme yazımızın ilk başlığıyla başlayalım.

Grafik ve Tasarım

EA Sports, uzun süreler yatay bir menü sistemi kullandı. Ancak FIFA 14’e gelindiğinde, değişen oyun motoru ile birlikte ara yüz tasarımı da değişti. Bu değişiklikle birlikte “kutulu” olarak tabir edebileceğimiz bir hal aldı kullanıcı yüzü. FIFA 15’te de yine aynı tasarımın bir benzeri kullanılmıştı. FIFA 16’ya geldiğimizde de yine aynısını görüyoruz. Ancak daha renkli ve göze hoş gelen bir kullanıcı ara yüzü tasarlanmış durumda. Bu yüzden oyuna buradan puan vermek gerek.

Tasarım konusunda bir diğer başlık ise stadyumlar olacak. Diğer senelere göre daha fazla sayıda bire bir stadyum gördük bu oyunda. Anladığımız kadarıyla önümüzdeki yıllarda bu sayılar devasa boyutlara çıkacak. Yine de yakın zamanda Türkiye’den de bir stadyumu oyunda görmek isteriz. Bu senenin stadyum tasarımlarının daha başarılı olduğunu söylemek gerek. Hem gerçeklerine daha uygunlar hem de daha stadyum gibi duruyorlar. Buna seyircileri de eklediğimizde, atmosferin tam anlamıyla yerine oturduğunu söyleyebiliriz. Hatta bazı maçlarda gerçekten maç izlediğinizi bile düşünebiliyorsunuz.

Yine tasarım başlığı altında değineceğim oyuncu modellemeleri ise gerçekten facia. Özel anlaşmalar yaptıkları Real Madrid oyuncularının bile kimileri tam anlamıyla oyuna yansıtılamamış. Uzun süredir yüksek performansla oynayan oyuncuların yüzleri benziyor ama yine yeterince gerçekçi gelmiyor sizlere. Büyük liglerde yer almayan küçük takımların oyuncuları ise uzaktan yakından benzemiyor. Ezeli rakibi PES 2016’ya baktığımızda ise seviyenin çok yukarılarda olduğunu görüyoruz. Bu sebeple oyuna buradan bir eksi puan vereceğiz. Kadın futbolu tarafında ise bu işin nispeten daha iyi yapıldığını da söylemeden geçmeyelim.

Genel itibariyle grafiklere baktığımızda büyük bir yeniliğin olmadığını söyleyebiliriz. FIFA 14 ile başlayan yüksek grafik seviyesi, FIFA 15’te yükselmeye devam etmişti. Gerçekten iki oyun arasındaki farkı gözle görebiliyordunuz. Ancak FIFA 15 ile FIFA 16 arasındaki farkı böylesine açıkça söylemek mümkünde değil. Bu sebeple oyuncuların çoğu iki oyun arasında fark olmadığını bile düşünüyorlar.

Yorumlar

OYUNUN ARTI YÖNLERİ

  • Çeşitlilik
  • Atmosfer

OYUNUN EKSİ YÖNLERİ

  • Yapılan değişiklikler
  • Oynanıştaki bazı eksiklikler
inceleme puanı
8.0
  • Grafik: 7.0/10
  • Ses / Müzik: 8.0/10
  • Hikaye / Atmosfer: 8.0/10
  • Oynanabilirlik: 7.0/10
kullanıcı puanı

1 KULLANICININ OYU

7.0
  • Puan verebilmek için giriş yapmalısınız.