KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

Deadpool İnceleme

Marvel dünyasının en absürt karakterlerinden biri olan Deadpool ilk defa bir oyunda başrol konumunda karşımıza çıkıyor. Transformers: Cybertron serisinden hatırlayacağımız High Moon Studios tarafından geliştirilen oyun duyurulduğunda geliştirici ekibe güvenip, karşımıza güzel bir oyunla çıkacağına inanmıştık. Sonuçta High Moon, Activision’ın dayatmasıyla yapılan Transformers filminin oyunu dışında bizi hayal kırıklığına uğratmamıştı. Deadpool da ise geliştirici ekip oyunun ana karakterine biraz fazla güvenmiş.

Deadpool’un Hiç Oyunu Yokmuş, Yaptım Olacak

Oyunumuz Deadpool’un oyun yapmak istemesiyle başlıyor. High Moon Studios’u zorla ikna eden (keşke Rockstar’ı ikna edeydi) Deadpool eline ulaşan senaryoyla birlikte oyununa başlıyor. Bu konsept aslında Deadpool karakterinin bulunduğu bir oyun için kulağa hoş geliyor. Ancak kullanımını yeteri kadar güzel bulmadım. Oyunun geneli boyunca Deadpool’un kendi oyununu yaptığını unutuyorsunuz. Birkaç kere karşınıza çıkan esprilerle bu durum oyuncuya aktarılmaya çalışılmış. Sadece esprilerle kalmayıp oynanışa daha fazla yedirilseymiş ortaya daha iyi bir sonuç çıkardı.

Hikaye ile ilgili ufak eleştirimi saymazsak; Deadpool’un tavırları, karşınıza çıkan absürtlükler, espriler, diyaloglar sayesinde oyunun sunumu oldukça hoş. Başından sonuna kadar Deadpool’da fazlasıyla eğleniyorsunuz. Oyunun en can alıcı noktası da burası oluyor. Eğer bu kısımlar hoşunuza gitmezse Deadpool’u oynamak için hiçbir sebebiniz kalmıyor. Çünkü oynanış oldukça tekdüze.

Sıra Geldi Adam Dövmeye

Oynanışta temel hack and slash mantığı ön planda. Üç yakın dövüş silahından birini alarak düşmanlarınızı doğramaya başlıyorsunuz. Bir de Batman’den hatırlayacağımız counter sistemi basit bir şekilde yedirilmeye çalışılmış. Yakın dövüş sistemi bundan ibaret. Oldukça kombo sıkıntısı çeken bu sistemde bir de momentum denilen bir şey var. Momentum rakiplerinizi dövdükçe artan dört bardan oluşuyor. Bu barlardan herhangi biri dolduğunda açılan özelliği kullanarak düşmanlara güçlü bir darbe indirebiliyorsunuz.

İşin bir de ateşli silahlar kısmı var. Dört adet temel ateşli silahı kullanabiliyorsunuz. Oynanış mantığını Transformers gibi düşünebilirsiniz. Sadece, Deadpool’da ateşli silahlar yerine yakın dövüş ön planda. Ateşli silahların kullanımı bazen sorun çıkarabiliyor. Düşmanlara kılıcınızla vururken ateşli silahınıza başvurduğunuzda genellikle seri bir şekilde otomatikman vurabiliyor Deadpool, ancak bazen de bu böyle yapmayıp nişan alma moduna geçiyor. Rakibinizin dibine girmişken karşınıza nişangah çıkınca haliyle oynanıştaki akıcılık da kayboluyor.

Hoş Geldin Mario

2013 yılında etraftan puan toplayarak geliştirmelerin açıldığı bir hack and slash oyunuyla karşılaşınca çok şaşırdım. Bana kalırsa bu durum çok saçma olmuş. Yapımcıların etrafa önceden dizdiği puanları toplamanın oyuncuları eğlendireceğini nasıl düşünmüş High Moon Studios anlayamadım. Neyse ki puanlarınız yaptığınız kombolarla da arttığı için bu durum çok can sıkmıyor.

Artık her aksiyon oyununda az ya da çok gördüğümüz geliştirme sistemi Deadpool’da da yer alıyor. Yukarıda belirttiğim puanlar sayesinde silahlarınızı, silahlarınızın özelliklerini, karakter özelliklerini açabiliyorsunuz. Detaylıca anlatmaya gerek olmayan basit bir sistem yapılmış.

Bir Dahaki Sefere Deadpool

Kısacası Deadpool, karakteri sevenlere hitap eden bir oyun olmuş. Eğer Deadpool'dan ve Deadpool’un espri tarzından hoşlanmıyorsanız uzak durulması gereken bir oyun. Ancak bu esprilerin de oyunun sonlarına doğru sizi ekran başında tutmaya yetmediğini söyleyeyim. Basit dövüş mekanikleri, kötü grafikleri ve komik yapısı birleşince ortalama bir oyundan öteye geçemiyor Deadpool.

Yorumlar
editör puanı
6.7
  • Grafik: 6.0/10
  • Ses / Müzik: 7.8/10
  • Hikaye / Atmosfer: 7.5/10
  • Oynanabilirlik: 6.5/10
kullanıcı puanı

4 KULLANICININ OYU

8.0
  • Puan verebilmek için giriş yapmalısınız.