KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

Baldur’s Gate: Enhanced Edition (Mobil) İnceleme


Fantastik RPG dendi mi akla ilk gelen isimlerden olan Baldur’s Gate’in yenilenmiş sürümü geçtiğimiz senelerde Enhanced Edition adıyla çıkmış ve hepimizi mest etmeyi başarmıştı. Şimdiyse bu RPG klasiği uzun bir aradan sonra mobil cihazlarımıza geldi ve telefon/tablet başında saatlerimizi çürütmeye yemin etti.

Baldur’s Gate ve Baldur’s Gate: Enhanced Edition hakkında sürü şey yazılıp çizildi. Bu yüzden lafı fazla uzatmadan oyunun mobil versiyonuna değineceğim. Herhalde birçok kişinin ilk merak ettiği şey oyunun kontrolleri olacaktır. Arayüz orijinal oyunla tamamen aynı. Farenizin yerini parmaklarınızın ucu almış durumda. Tek bir dokunuşla karakterinizi yönlendirebiliyor, haritada göz gezdirebiliyor ve taktik verebiliyoruz. Birden fazla karakter seçmek için de sağ alt menüde yer alan ikona tıklayıp ardından seçiminizi yapabiliyorsunuz. Kısacası oyun mobilde tam anlamıyla akıcı olmasa da rahat bir oynanış sunuyor.

Tam akıcı değil dememim sebebi parmakların hiçbir zaman farenin yerini alamayacak olması elbette. Fareyle 10 saniyede yapabileceğiniz taktiği dokunmatikle 20 saniyede yapabiliyorsunuz. Ancak bunun için yapılacak hemen hemen hiçbir şey yok. Geliştirici ekip elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmış ve gayet de başarılı bir iş çıkarmış.

Gelelim telefon-tablet ikilisinden hangisini seçmemiz gerektiğine. Aslında cevabı tahmin etmesi, oyunu mobilde denemeyenler için de zor olmayacaktır. Tabii ki de tablet daha iyi bir oyun deneyimi sunuyor. Ancak bu telefonda Baldur’s Gate oynanmaz anlamına da gelmesin. Normal boyutlarda bir telefonda ufak tefek sıkıntılar haricinde rahatça oynayabilirsiniz. Yaşayacağınız sıkıntıların en önemlisiyse parmaklarınızın ekrana büyük gelmesi olacaktır. Fakat dediğim gibi bu sorun Baldur’s Gate: Enhanced Edition’ı oynamanızı engelleyecek derecede büyük bir sıkıntı teşkil etmiyor.

Değinmek istediğim bir diğer nokta da sinematikler. Eğer tam donanıma sahip bir cihaza sahipseniz sinematiklerde pek sıkıntı çekmeyeceksiniz. Ancak böyle bir imkanınız yoksa sinematikler biraz canınızı sıkabilir, çünkü bu tip sahnelerde oyundaki fps 10 civarında geziniyor. Haliyle tam keyif alamıyorsunuz. Fakat sinematikler oyunun çok az bir bölümünde yer aldığından bu sorun gözünüze çok fazla takılmayacaktır.

Baldur’s Gate: Enhanced Edition çıkışını yaptıktan belli bir süre sonra Türkçe’ye çevrilmişti ve resmi bir yamayla çeviri oyuna eklenmişti. Yapımcı ekip iyi ki İngilizce harici dilleri oyundan çıkartmak gibi bir hataya düşmemiş. Bu sayede konuya tamamen hakim bir şekilde Baldur’s Gate’in tadını çıkarabiliyoruz.

RPG sevip, telefonunda ya da tabletinde Baldur’s Gate oynamak istemeyecek kimse yoktur herhalde. Sizi tereddüde düşürecek tek şey oyunun fiyatı olsa gerek. 20,99 TL gibi bir fiyat etiketiyle satılan oyun, bana kalırsa parasının hakkını veriyor. 60 saati aşkın bir oynanış süresine sahip olan Baldur’s Gate: Enhanced Edition’ı alıp pişman olacağınızı pek zannetmiyorum.

Yazar: EnisKirazoglu

24 Nis 2014

Yorumlar

OYUNUN ARTI YÖNLERİ

  • Baldur’s Gate’i cepte oynama keyfi

OYUNUN EKSİ YÖNLERİ

  • Normal ekrandaki telefonlarda oynanabilirlik sıkıntısı
  • Donanımı çok yüksek olmayan cihazlardaki sinematiklerin kasması
inceleme puanı
7.7
  • Grafik: 5.0/10
  • Ses / Müzik: 8.5/10
  • Hikaye / Atmosfer: 9.0/10
  • Oynanabilirlik: 7.0/10
kullanıcı puanı

4 KULLANICININ OYU

4.8
  • Puan verebilmek için giriş yapmalısınız.