KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

Sürüsüne Bereket Yeni The Last of Us: Part II Detayı Paylaşıldı

TSİ 19:00 sıralarında gerçekleşen Nintendo Direct ile E3 2018 kapsamında gerçekleştirilecek olan basın konferansları tamamlandı. Ama bu tabii ki fuarın sona erdiği anlamına gelmiyor. Öyle ki, Los Angeles Kongre Binası kapılar 15 Haziran 2018 tarihine kadar açık kalacak. Bu bağlamda da, katılımda bulunan isimler, geliştirme aşamasındaki oyunlar hakkında yeni yeni detaylar vermeye devam edeceklerdir. Naughty Dog ise bunlardan bir tanesi oldu.

Sürüsüne Bereket Yeni The Last of Us Part II Detayı Paylaşıldı

E3 Coliseum adı altındaki canlı yayına katılan Neil Drukmann, bugün sabaha karşı ilk oynanış videosunu izlediğimiz The Last of Us: Part II ile ilgili oynanışa dair merak edilen detayları bizlerle paylaştı. Öncelikle, Druckmann, geliştirici ekibin oynanış sisteminin arkasındaki birinci felsefesinin gerilim olduğunu açıkladı. Zaten The Last of Us demek, gerilim demek olduğundan bu durum bizi pek de şaşırtmadı diyebiliriz. Bu bağlamda ise Ellie karakterinin çevre ile doğrudan bağlantılı olmasını, gerçek bir insan gibi olmasını istemişler. Zaten oynanış fragmanında ilk oyunda yapamadığımız şeylerin mümkün olduğunu görmüştük. Mesela dar yerlerden geçmek ve hurdaya dönmüş arabanın altına saklanmak gibi. Buna ek olarak, yapay zekanın da aynı şekilde gerçek bir insan gibi davranmasını hedeflemişler. Mesela artık birbirlerine isimleriyle hitap ediyor olacaklar. Kullanılan animasyonlar da Ellie için kullanılan animasyonlar ile aynı olacak ve aralarındaki geçiş son derece doğal ve endişe verici bir şekilde gerçekleşecek. Ayrıca, birbirleriyle sürekli iletişimde olacaklar. Mesela bir ceset gördüklerinde, bunu hemen diğer arkadaşlarına da söyleyecekler. Dolayısı ile alandaki bütün düşmanların haberleri olacak ve oldukça gerçekçi bir araştırma bizi bulmaya çalışacaklar.

Dövüş sistemi ise daha da geliştirilmiş, ki bunu yine oynanış videosunda görebilmiştik. İlk oyunun aksine, artık saldırılardan kaçabilmek ve belirli yüzeyleri saldırı yapmak için kaldıraç olarak kullanabilmek de dahil olmak üzere dövüşlerde artık daha fazla seçeneğimiz olacak. Gizlilik sistemi ise çevreye bağlı olarak gerçekleşecek. Hatırlayacağınız üzere Ellie, oyunun bir noktasında aynı Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu oyununda yaptığımız gibi otların arasına girerek gizlenmeye çalışıyordu. Bu noktada, tamamıyla görünmez olmamız mümkün olmayacak. Ne kadar gizlenebildiğimiz ise etraftaki otların ne kadar uzun olduğuyla bağlantılı olacak. Eğer otlar çok uzun değilse, o zaman düşmanlarımız bizi çok daha kolay fark edecekler. Bununla birlikte, her bir alan çatışmaya müsait olacak. Bir diğer deyişle, her daim tehlikede olacağız. Hiçbir yer güvenli olmayacak.

Oyundaki üretim sistemi ise seçime bağlı olacak ve mantıklı olan yerde ise üretim seçeneklerimiz genişleyecek. Ayrıca farklı ok tipleri de üretebilecekken, ürettiğimiz her bir eşya, belirli bir haneyi dolduracak.

Peki tıkırdayan dostlarımızdan(!) ne haber? Neil Druckmann, enfeksiyonlu düşmanların geri döneceğini onayladı. Hatta ve hatta yeni türler de olacakmış, ama bunlar çeşit olsun diye değil de hikaye ile bir bütünlük oluşturacak şekilde olacakmış. Ayrıca sadece Ellie için değil, ayrıca Ellie'nin düşmanları için de büyük tehlike arz edecekmiş. Eğer hatırlayacak olursanız, başlarda oyuna eklenmesi düşünülen, ama sonradan bir nedenle çıkartılmış olan bir enfeksiyonlu düşman tipi vardı. Hatta hemen aşağıya resmini koyalım:

Sizce bu arkadaş The Last of Us: Part II oyununda karşımıza çıkar mı ki? Umarız çıkmaz...

Evet, dün yayınlanan oynanış videosunda sadece Ellie ve arkadaşlarını görmüştük. Peki ya Joel? Joel nerede? Öldü mü, yoksa oyunun ilerleyen kısımlarında mı karşımıza çıkacak? Neil Drukmann, fragmanda konuşan yaşlı adamın Joel olduğunu söyledi. Kendisi oyunda da karşımıza çıkacakmış. Ne var ki, şimdilik tam olarak nerede çıktığını söylemedi. Olsun, en azından ölmediğini biliyoruz ya, o bize yeter!

Son olarak, dün yapılan oynanış gösteriminde gördüğümüz yer, Jackson County'ymiş ve Ellie de halen oradaki topluluğun bir parçasıymış. Devriye ekipler ise bölgeyi güvende tutmaya çalışıyorlarmış, ta ki kötü şeyler olana kadar... Bu bağlamda, videonun başındaki parti sahnesinin ise her şeyin yolunda gittiği zamandan bir kesit olduğu belli oldu. Muhtemelen ilk oyunun baş kısmında yaşanan kaosa benzer bir kaosu da bu oyunun başlarında yaşayacakmışız gibi görünüyor. Bu arada, tabii ki Tommy ağabeyimizi de görüp göremeyeceğimiz ise merak konusu.

Yeni detaylar geldikçe sizlere aktaracağız. O zamana kadar bizi takipte kalmaya devam edin!

Yorumlar