KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

Sony, PlayStation 3 Devrini Yavaş Yavaş Kapatıyor

Bugün PlayStation 3 için önemli bir gün olacak. Çıkışının üzerinden yaklaşık on yıllık bir süreden sonra, Sony, PlayStation 3 üretimine yakın bir zamanda son verecek. Başlangıç noktası ise Japonya olacak.

Sony, PlayStation 3 Devrini Yavaş Yavaş Kapatıyor

11 Kasım 2006 tarihinde Japonya'da satışa sunulan PlayStation 3, sonrasında da Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerinde yaşayan oyuncularla buluşmuştu. Her ne kadar rakibi Xbox 360 konsolundan hem bir sene sonra çıkmış, hem de fiyat etiketi ile daha pahalı olsa da, ilerleyen zamanlarda aradaki farkı kapatarak öne geçmeyi başarmıştı. Tabi ki bunda oyunculara sunulan Metal Gear Solid 4: Guns of the PatriotsUncharted 2: Among ThievesLittleBigPlanet ve The Last of Us gibi oyun dünyasında büyük bir iz bırakan yapımların da etkisi büyük olmuştu. Ne var ki, bugün PlayStation 3 konsolunun üretimine yakın bir zamanda son verileceği duyuruldu.

Sony tarafından yapılan açıklama ile PlayStation markasında, PlayStation 2 devrinin ardından bir devir daha kapanacak. Konsol için biçilen ömrün on yıl olduğunu hesaba katacak olursak, böyle bir kararın alınması uygun oldu diyebiliriz. Ama bu tabi ki üretimin tüm dünyada kısa sürede son bulacağı anlamına gelmiyor. Bunun başlıca nedeni ise, konsolun bütün ülkelere eş zamanlı olarak ulaşmamış olması. Mesela 2006 yılında çıkmış olan PlayStation 3, Brezilya'da 2010 yılında satılmaya başlanmıştı. Bu nedenle konsolunun üretiminin dünyanın tamamında son bulması birazcık zaman alacaktır. 

Yorumlar