KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

SEGA Klasik Oyunlarını Hayata Döndürecek

Japon yazılım devi SEGA, yüzümüzü güldürecek bir atağa kalktı. Öyle ki, Road to 2020 planları kapsamında, klasik yapımlarını hayata döndürecek. Listemiz de bir hayli sağlam görünüyor.

SEGA Klasik Oyunlarını Hayata Döndürecek

Oyun dünyasının köklü isimlerinden olan SEGA, bu zamana kadar oyun dünyasına birçok klasik yapım kazandırdı. Kazandırmaya da devam ediyor. Her ne kadar Saturn ve Dreamcast konsolları oyun dünyasında kendisine herhangi bir yer edinememiş olsalar da, gerek bu iki konsol için geliştirilmiş olan yapımlar ve devamında gelen yapımlar şu zamanda bile parmakla gösterilebiliyor. Bu yolda son sürat devam eden Japon oyun devi SEGA, klasikleşmiş yapımlarını tekrardan hayata döndürme planları yapıyor.

31 Mart 2017 tarihinde bitecek olan Finansal Yıl için Segment Goal / Business Strategies adı altında yapılan sunum sırasında önemli açıklamalarda bulunan SEGA, Packaged Games Field ve Digital Games Field olarak iki bölüme ayırdığı planlarından bahsetti. İsterseniz hemen aşağıdan başlıklara bir göz atalım;


Packaged Games Field

  • Kuzey Amerika ve Avrupa PC oyunları için halihazırdaki IP (Fikri Mülkiye)'leri genişletmek ve yeni IP'ler sağlamak
  • Dış kaynak geliştirmesi ile emanete alınmış gelir zemini oluşturmak
  • Yeni IP'ler için mücadele etmek
  • Büyük IP'lerin hayata döndürülmesi
  • Motor geliştirmesi için etkili kullanım


Digital Games Field

  • Küresel çapta etkili olacak yapımlar üretmek
  • Dijital pazarlama işi kurmak
  • Yurtdışı yayınlama işini genişletme
  • Halihazırdaki yapımların uzun vadeli yönetimi boyunca kazanç elde etmek
  • Yeni nesil yapımlar geliştirmek


Bu noktada SEGA tarafından altı çizilen büyük sıkıntının küresel çapta etki edecek yapımlar çıkartma konusunda sıkıntı çekilmesi. Japon oyun geliştiricisi ise bunu aşmanın yolunun oyun dünyasında kendisine sağlam bir yer edinmiş olan klasik yapımları hayata döndürmenin yanında, halihazırdaki projeleri, yeni projeleri ve dış projeleri etkili bir şekilde kullanmaktan geçtiğini söylüyor. Buna ek olarak, adı geçen projelerin değerini geliştirme kanallarını (mobil cihazlar, PC ve oyun konsolları) ve küresel çapta eş zamanlı olarak çıkacağı bölgeleri genişleterek en üst seviyeye taşımanın da altı çiziliyor.

Ancak tüm bunlar bir tarafa dursun, 'büyük IP'lerin hayata döndürülmesi' kısmının oldukça dikkat çekici olduğunu söylemek gerek. Bu bağlamda, acaba Streets of Rage, After Burner, Skies of Arcadia, Shinobi, Panzer Dragoon, Jet Set Radio, House of the Dead ve SEGA tarafından geliştirilmiş olan daha birçok klasik yapımı mevcut nesilde görebilir. Bunu tabi ki zaman gösterecek...

Yorumlar