KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

PSN Kullanıcı Adı Değişimi, Önümüzdeki Sene Geliyor

Geçtiğimiz hafta içinde sizlerle paylaşmış olduğumuz haberimizde, anonim geliştiricilerin Kotaku sitesine yaptıkları açıklama ile PSN kullanıcı adı değişiminin yakın bir zamanda gelebileceğini öğrenmiştik. Nitekim, beklenen oldu ve Sony, resmi duyuruyu bugün itibarıyla yaptı. PSN kullanıcı adı değişim, 2019 yılının başlarında geliyor.

PSN Kullanıcı Adı Değişimi, Önümüzdeki Sene Geliyor

PSN kullanıcı adı değişimi seçeneği, PlayStation kullanıcıları tarafından uzun zamandır talep edilen bir özelliktir. Bu zamana kadar yayınlanan bütün PlayStation 3 ve PlayStation 4 yazılım güncellemeleri öncesinde ve sonrasında, bu yöndeki talepler, Sony cephesine sürekli iletilmişti, ama tabi ki Japon teknoloji devi bu zamana kadar pek oralı olmamıştı. Ancak talepler artık nihayete erdi diyebiliriz.

US PlayStation Blog üzerinden yapılan açıklama PSN kullanıcı adı değişimi seçeneği, 2019 yılının başlarında geliyor. Bunun öncesinde, bu seçenek, PlayStation 4 kapalı beta testlerine önceden kayıt yaptırmış olan PlayStation Ön-Bakış Programı kullanıcıları kapsamında test edilecek. Program kapsamında, PSN kullanıcı adınızı istediğiniz kadar sıklıkta değiştirebilmeniz mümkün olacak, ama seçenek bütün kullanıcılara açıldığında, durum daha farklı olacak. Öyle ki, Xbox One platformunda olduğu gibi sadece ilk değişim ücretsiz olacakSonraki değişimler için belirli bir miktarda ücret ödemeniz gerekecek. Bu ücret, eğer PlayStation Plus abonesi iseniz indirimli olacak.

Sony tarafından verilen bir diğer bilgi ise, kullanıcı adınızı değiştirdikten sonra, eski kullanıcı adınızı da görüntüleyebilmek için ayrı bir seçenek daha sunulacak. Bu seçenek sayesinde diğer kullanıcıların sizi tanıması kolaylaşacak. Ancak bu seçenek bir seferlik olarak sunulacak. Yani yeni kullanıcı adınızın beraberinde eski kullanıcı adınızı da görüntülemeyi seçin veya seçmeyin, işlemi bir defa onayladığınız zaman geriye dönüş olmayacak. Bu nedenle de, iyi düşünüp, iyi karar vermeniz gerekiyor.

Bu özellik, 1 Nisan 2018 tarihinden sonra yayınlanmış ve bu tarihten önce yayınlanıp da en çok oynanmış olan oyunların büyük bir bölümünü kapsayacak. Bir diğer deyişle, PlayStation 3, PlayStation Vita ve PlayStation 4 oyunlarındaki bütün oyunlar ve uygulamalar bu özelliği desteklemeyecekken, Sony, bu PSN kullanıcı adı değişimi nedeniyle de belirli oyunlarda sorunlar ile karşılaşacağımız konusunda da bizleri uyarıyor.

Son olarak, herhangi bir zamanda, eski PSN kullanıcı adına geri dönüşünüz mümkün olacak. Hatta bu durum, değişimden kaynaklanan birçok sorunun da ötesine geçmiş olacak. 

Yorumlar