KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

PS4 İçin Yayınlanacak Yeni Güncellemenin Detayları Sızdı

PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro için yeni yazılım güncellemesi yakın bir zamanda yayınlanacak. Bu ay içerisinde düzenlenecek olan beta testinin başlamasını beklerken, yaşanan beklenmedik bir sızıntı ile yeni yazılım güncellemesinin detayları ortaya çıktı.

PS4 İçin Yayınlanacak Yeni Güncellemenin Detayları Sızdı

Sony şimdilik v5.00 güncellemesi ile herhangi bir bilgi paylaşımı yapmadı, ama bu nesilde çoğu büyük yapımın resmi duyurusu öncesinde başına gelen sızıntı hadisesi, yeni sistem güncellemesinde de yaşandı. Güncelleme notlarının yer aldığı belgenin sızdırılması neticesinde, v5.00 ile ilgili gelecek yenilikler de ortaya çıktı.

İlk yeniliğimiz Twitch ile ilgili. PlayStation 4 Pro sahibi kullanıcılar, yeni güncelleme sayesinde konsolları üzerinden 1080p çözünürlükte 60 FPS akıcılığında yayın yapabilecekler. Remote Play ve Share Play özelliğinin PlayStation 4 Pro üzerinde 1080p destekli olarak çalıştığını hatırlatalım.

v5.00 güncellemesi ile Xbox One üzerindeki sisteme benzer olarak istediğiniz kişinin hesabını takibe alabileceksiniz. Bildiğiniz gibi bu sistem şu anlık, Youtuber'ların, bireysel geliştiricilerin ve oyunlar ile bağlantılı onaylı hesaplar için yapılabiliyor.

Bir diğer yenilik ise muhtemelen çoğu kullanıcıyı sevindirecek. Mevcut durumda, herhangi bir kullanıcıyı arkadaş olmadan veya sınıra ulaştığı için takip edemiyoruz. Yeni güncelleme ile bu sorun da ortadan kalkacak. Yani herhangi bir kullanıcıyı takip etmek için arkadaşlık talebinizi onaylamasına veya listesinden birkaç kişiyi silmesine gerek yok. Kimi takip etmek istiyorsanız, bunda özgürsünüz. Buna ek olarak, istediğiniz kişinin sizi takip etmesini sağlayabileceğiniz gibi, istemediğiniz kullanıcıya da engel kolabilmek gibi bir seçeneğimiz de olacak.

Yeni PlayStation 4 yazılım güncellemesi ile birlikte Aile Hesapları özelliği gelecek. Bu özellik sayesinde, ailede ebeveyn/ koruyucu rolü oynayacak ve her bir hesaptaki temel ebeveyn kontrollerini ayarlanabileceği birden fazla yetişkin hesabı içerebilecek. Böylece her bir çocuk farklı sosyal iletişimi, içerik görüntüleme hakkı ve zaman geçirme ayrıcalığı olacak. Ayrıca diğer PlayStation 4 sistemlerine aileye katılabilmesi için istekler gönderilebilecek. 

Öte yandan, bilgisayar ve akıllı telefonlardan aile hesaplarını yönetebilme ve ebeveyn kontrolleri/aile üyeliği seçeneklerine erişim sağlayabilmek için yeni bir ağ uygulaması da v5.00 güncellemesi ile geliyor.

Her yeni güncelleme ile birlikte, bildiğiniz gibi Hızlı Menü (Quick Menu) sistemine yenilikler getiriliyor. v5.00 güncellemesi ile birlikte bu sisteme bir yenilik daha gelecek. Öyle ki, artık sistem bildirimlerine ve indirmekte / göndermekte olduğumuz dosyaların durumuna yine Hızlı Menü sistemi ile göz atabileceğiz.

Son olarak, büyük çaplı yeniliklerin yanı sıra ufak tefek iyileştirmeler ve yenilikler de yeni güncelleme ile birlikte konsollarımıza gelecek. Bunların arasında etkinlikler için Push bildirimleri, VR modunda yayın yaparken seyirci yorumlarının ekranda görüntülenmesi, yaptığımız yayınları bir PlayStation topluluğunda paylaşmak bulunuyor. Ayrıca Çekçe, Tayca, Yunanca, Endonezya dili, Vietnamca, Rumca ve Macarca dil destekleri de sağlanacak.

Öte yandan, Sony, paketler ve eklentileri olan veya olmayan karma diskler ve oyunları ve Game of the Year Edition gibi eklentileri destekleyen diskler için destek de ekleyecek. Böylece geliştiriciler ufak tefek eklentiler için yeniden bir çalışma yapmalarına gerek kalmayacak.

Yorumlar