KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

Project Scorpio İle İlgili Önemli Bilgiler Bizlerle!

Birkaç gün önce sizlerle paylaşmış olduğumuz haberimizde, Microsoft firmasının nesil atlatacağı iddia edilen Project Scorpio konsolu için 6 Nisan 2017 günü, yani bugün önemli bilgilerin paylaşılacağını aktarmıştık. Beklenen gün geldi ve çattı. Bakalım ortaya neler çıkmış?

Project Scorpio İle İlgili Önemli Bilgiler Bizlerle!

Bildiğiniz gibi Project Scorpio, ilk olarak E3 2016 fuarındaki Microsoft tarafından düzenlenen basın konferansının kapanışına doğru ortaya çıkmıştı. Bu çıkış bir nevi sızıntıların doğruluğunu kanıtlasa da, merak ettiğimiz detayları öğrenememiştik. Mesela cihazın teknik detayları gibi... Bugün yayınlanmış olan bilgiler ışığında da, en nihayetinde bu merakımız da giderildi. İsterseniz aşağıdan cihazın teknik detaylarına bakalım;

  • İşlemci: 2.3 GHz hızında çalışan 8 adet x86 çekirdek 
  • Ekran Kartı: 1172 MHz hızında çalışan 40 özelleştirilmiş hesaplama birimi 
  • Bellek: 326GB/s bant genişliğinde çalışan 12 GB GDDR5 
  • Sabit Disk: 1 TB 2.5''
  • UHD Blu-Ray Sürücü

Yapılan ilk açıklamalar ışığında bakacak olursak, Xbox 360 ve Xbox One oyunları uyumluluk yamalarının olup olmaması fark etmeksizin Project Scorpio konsolunda, yüksek çözünürlükte ve her daim sabit bir akıcılıkta oynanıyormuş. Buna ek olarak, dokuların daha kaliteli ve yükleme sürelerinin de bir hayli kısaldığı gözle görülüyormuş. Buna ek olarak, isterseniz 1080p LCD veya LED TV sahibi olun, konsolu bağladığınız zaman performans modları arasında geçiş yaparak hem oyununuzun daha yüksek performansta çalışmasını sağlayabilecek ve 4K görüntüyü en fazla 1080p destekleyen televizyonunuza uyumlu hale getirebileceksiniz.

Açıklamaların devamında ise, Microsoft firmasında yapılan teste katılımda bulunanlar, Forza Motorsport demo için hazırlanmış olan oynanış gösterimine tanık olmuşlar. Verilen bilgiye bakılırsa, gerçek 4K çözünürlükte ve 60 FPS hızında çalışan oyun, ekranda sayıca fazla araba olmasına rağmen konsolun gücünün yarısından fazlasını, daha kesin konuşmak gerekirse % 68.19'luk bir kısmını kullanıldığı görülmüş. Bu Microsoft ve Project Scorpio için oldukça muazzam bir oran diyebiliriz.

Son olarak ise Xbox One konsolunda kullanılan ve oynanış videolarımızı kaydetmemizi ve sonra da bunları arkadaşlarımızla paylaşmamızı sağlayan Xbox GameDVR, Project Scorpio konsolunda HVEC kod çözücüsü sayesinde 4K / 60 FPS destekleyecek şekilde geliştirilmiş Yani artık kayıtlarımızı HDR destekli olarak da alabileceğiz. 

Microsoft, Project Scorpio ile oldukça iyi hazırlanıyor ve konsolun sistem özelliklerine bakacak olursa, bizleri bir hayli güçlü bir sistem bekliyor. Şimdilik konsol üzerinde çalışan oyunları görememiş olsak da, E3 2017 fuarında yeteri kadar göreceğimizden hiçbir şekilde şüphemiz yok.

Kaynak: EuroGamer.net 

Yorumlar