KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

PlayStation VR'ın Satış Fiyatı ve Çıkış Tarihi Açıklandı

Dün akşam gerçekleşen GDC konferansında Sony, PlayStation VR'ın ekim ayında 400 dolara çıkacağını resmi olarak açıkladı.

Steam'in VR teknolojisi HTC Vive ve Oculus Rift'le kıyaslandığında PS VR, mobil olmayan en avantajlı sanal gerçeklik seti olarak duruyor. Daha önceden kod adı olarak Project Morpheus'u kullanan PS VR'ın kutu içeriğine kadar her şeyi gösterildi ve Avrupa'da 400 euro, Birleşik Milletler'de 400 dolara satışa sunulacağı duyuruldu.

Özel GDC konferansında Sony, katılımcılara şimdiden set için 230'dan fazla oyun geliştiricisinin içerik üretmekte olduğunu bildirdi. PS VR'ın ekim çıkışı ardından 2016'nın sonuna kadar da en az 50 adet oyun göreceğimizi, yeni seneyle birlikte bunun hızla artacağını söylüyor. Yayınlanan stüdyo tablosuna baktığımızda From Software, Capcom, Ubisoft, Crytek ve Ninja Theory gibi önemli  isimlerin şimdiden PS VR için oyun çalışmalarına başladığını görüyoruz.

PlayStation VR'la ilgili ilk büyük oyun gelişmesi sürpriz olarak Star Wars Battlefront'tan geldi. Star Wars Battlefront'un özel PS VR versiyonu sadece PlayStation'a özel olarak geliştirilmeye başladı. EA Games ile anlaşma yapan Sony, PS kullanıcılarını şimdiden unutamayacakları bir deneyim yaşatmaya hazırlanıyor.

PS VR'ın teknik özelliklerine bakacak olursak, aylar önce çıkan prototip versiyonlarından çok farklı olmadıklarını görüyoruz. PlayStation VR 1920x1080 çözünürlüklü (her göze 960x1080 gelecek şekilde) 5.7 inç OLED ekranı, 100 dereceye kadar oynayabilen görüş alanı ve dokuz adet hareket algılayıcı LED'leri ile 18ms gecikmenin altında, 360 derece harekete imkan veren bir kullanım sunuyor.

Açıklanan kutu içeriğinde özel kulaklıklar, kablolar ve PlayStation 4 sistemine bağlanacak harici bir işletim ünitesi bulunuyor. Konferans esnasında bu işletim ünitesinin gözlük seti ile televizyon arası görüntü aktarımı ve üç boyutlu ses işletimi için kullanıldığı açıklandı. Sony'nin Sosyal Ekran olarak adlandırdığı bu özellikle oyun, hem televizyon hem de gözlüğe aynı anda yansıtılabilecek. Bunun dışında işletim ünitesinin sinematik mod gibi farklı görüntü seçenekleri sunduğu da biliniyor.

Maalesef Sony kutu içeriğine PlayStation Camera'yı eklememiş; bu durumda PS VR setini Move controller'larıyla kullanmak isterseniz, yaklaşık 60 dolar olan PlayStation Camera'yı da ekstradan satın almanız gerekecek. Sony'nin ilerleyen dönemde hareket algılayıcı controller ve PlayStation Camera'lı bir VR paketini satışa sunacağı da tahmin edilenler arasında.

Sanal gerçeklik uyumlu oyunlar dışında VR seti standart PS4 oyunlarını, filmleri veya konsol üzerinden yapabildiğiniz herhangi bir şeyi de destekliyor. Kullanıcılar, yukarıda bahsettiğimiz sinematik mod özelliği sayesinde sanal sinema ekranı üzerinde oyunlarını oynayabilecek. Eğer PS4'ün bağlı olduğu TV meşgulse veya kişisel deneyim(!) yaşamak istiyorsanız bu güzel bir seçenek.

Son olarak PlayStation VR'ın da PS4 için bir eklenti olduğunu tekrar hatırlatalım. 400 dolara satılacak bu set, PlayStation 4 olmadan çalışmayacak. Dolayısıyla PlayStation 4 konsolunun üstüne bir de bu setin fiyatını ekleyerek hesaplamak gerekiyor. Ancak her şekilde, en az 3.000 TL'lik bilgisayarlar gerektiren 600 dolarlık Oculus Rift ve 800 dolarlık HTC Vive'dan daha avantajlı diyebiliriz.

PlayStation VR'ın GDC esnasında gösterilen stok resim galerisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorumlar