KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

Microsoft, Xbox One ve PC İçin 4K Kamera Geliştiriyor

Konsollar için mevcut neslin sonlarına doğru yaklaşıyor olsak da, Microsoft cephesinde Xbox One platformu için yapılan yatırımların ardı arkası kesilmiyor. En azından söylentiye bakılırsa öyle olacak. İki ayrı kaynak tarafından Thurrott sitesine yapılan bilgi aktarımı, yazılım devinin, bir tanesinin hem Xbox One hem de PC için platformlarında kullanılabileceği 4K destekli kameralar üzerinde çalıştığını ortaya koydu.

Microsoft, Xbox One ve PC İçin 4K Kameralar Geliştiriyor

Microsoft ilk Xbox kamerası olan Kinect'i 2010 yılında Xbox 360 için satışa sunmuştu. O dönemde bayağı bir ses getiren bu kamera sistemi ile konsolunuzu sadece sesli ve hareketli olarak yönetebilmenin yanı sıra, destekleyen oyunları da ek bir kontrol cihazına ihtiyaç duymadan oynayabilmeniz mümkün oluyordu. Daha sonradan, 2012 yılında da PC kullanıcılarıyla buluşan Kinect, 2013 yılında Xbox One için satışa sunulan yeni versiyonu ile de donanımsal olarak daha gelişmiş haliyle karşımıza çıkmıştı. Ne var ki, 2015 yılı içerisinde yapılan duyuru ile Kinect for Windows ve Windows v2'nin üretimi durdurulmuştu. 2016 yılının Nisan ayında Xbox 360 ve 2017 yılının Ekim ayı içerisinde Xbox One platformları için de yapılan benzer duyurular ile yazılım devi, Kinect sisteminin üretimini tamamıyla durdurmuş oldu. Ancak görünen o ki, Microsoft kamera sisteminden elini eteğini çekmiş değil.

Thurrott sitesine yansıyan bilgiye bakacak olursak, haberimizin başında da bahsettiğimiz bu 4K destekli kamera modeli hem Xbox One hem de Windows 10 PC ile uyumlu olacak. Bilgisayarınıza bağladığınızda Windows Hello tabanlı doğrulama sunacak. Bildiğiniz gibi bu zamana kadar Windows Hello fonksiyonu, sadece Surface bilgisayarları ile bütünleşik olan kameralar üzerinden sunuluyordu. Bir diğer deyişle, bu fonksiyonun bağımsız bir kamera için de sunulacak olması, yazılım devi için bir ilk olacak.

Bahsi geçen kamerayı Xbox One konsolunuza bağladığınızda ise, kamera üzerinden hesabınıza giriş yapabileceksiniz. Bu aynı zamanda birden fazla kullanıcı için de uygulanabilecek. Yani arkadaşlarınız ve aile fertleri de bu yolla oyun seansına katılımda bulunabilecek. Ne var ki, şimdilik bunun haricinde ek bir detay sunulmuş değil.

Yazılım devinin yeni üretmekte olduğu kameralarının, yakın bir zamanda satışa sunulacak olan Surface Hub 2 ile gelecek olan USB-C tabanlı kameralar ile ilişkili olabileceği söyleniyor. Bu sistemin birden fazla USB-C girişi olacağı için, aynı anda birden fazla kamera bağlamak da mümkün olacak. Son olarak, bu kameralardan bir tanesinin ticari kurumlar için özel bir kamera olacağı da bahsi geçen kaynaklarca Thurrott sitesine aktarılan bilgiler arasında yer alıyor.

Yorumlar