KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

Metro: Exodus Radikal Değişikliklerle Geliyor

Uzun süredir sessizliğe gömülü olan Metro serisi, E3 2017 fuarı ile birlikte geri dönmüştü. Şimdilik çıkış tarihi belli olmayan yeni Metro oyununun adı Metro: Exodus olacak ve PlayStation 4PC ve Xbox One için geliştiriliyor. PlayStation 4 Pro ve Xbox One X için de destek sunulacak olan oyun, bildiğiniz gibi Game Informer dergisinin yeni sayısının kapağını süslüyor. Bunun için 4A Games stüdyosunu ziyaret eden Game Informer sayesinde Metro: Exodus ile ilgili yeni yeni bilgiler ortaya çıktı ve görünen o ki yeni oyun ile birlikte seriyi bir dizi köklü değişiklik bekliyor. Ne var ki, bu değişikliklerin bazıları serinin hayranları için belki can sıkıcı olabilir. İsterseniz hemen başlayalım...

Metro Exodus Radikal Değişikliklerle Geliyor

Öncelikle, bildiğiniz gibi serinin adının Metro olması, her iki oyunun da Moskova metrosunda geçiyor olmasıydı. Metro: Exodus ise konu olarak en son çıkan Metro oyununun, yani Metro: Last Light oyununun iyi sonunu takip edecek. Yani yayınlanmış olan fragmanlarda da gördüğümüz üzere artık ortada bir metro yok. Yeni oyunda Artyom, eşi Anna ve ekibin geri kalanı Rusya'nın vahşi doğası boyunca ilerleyerek kurtuluş için bir umut ışığı arayacaklar. Bu da demek oluyor ki, artık 'metro' ögesini arkamızda bırakacağız. Yani her şey çok daha zorlu olacak. Bakalım hayatta kalabilecek miyiz?

Bir diğer yenilik ise biraz can sıkıcı olabilir. Hatırlayacağınız üzere Metro 2033 ve Metro: Last Light oyunlarında, silah ve sağlık paketi gibi ekipman satın alımlarını ve silah geliştirmelerini ordu derecesindeki cephanelerle yapıyorduk. Bu da tabii ki bizi yol boyunca tehlikelere karşı ne tür bir taktik uygulamamız gerektiğine dair zorlu bir karar vermeye itiyordu. Eh, Metro: Exodus ile metroya veda ettiğimiz için artık ödemeleri cephane ile yapmayacağız demek oluyor. Yeni oyunda ise bu durum yerini açık dünya oyunlarında uygulanan sisteme bırakıyor. Yani işimize yarayacak şeyler için etrafı araştırmamız ve bulduklarımız ile alet edevat ve bunun gibi şeyler üreteceğiz.

Metro serisi Exodus ile bir hayli genişleyecek. Buna tabii ki oynanış mekaniği de dahil olacak. 4A Games, Game Informer dergisine yaptığı açıklamada esnek oynanışa sadık kalınırken, oyuncuların seçim yapmasına da olanak tanıyacak. Bu zaten son zamanlarda çıkmış olan Dishonored 2, Deus Ex: Mankind Divided ve daha birçok oyunda da karşımıza çıkmıştı. Bir diğer deyişle, hayalet gibi ilerlemek, düşmanlarımızı sessizce ortadan kaldırmak veya önümüze çıkan bütün düşmanları mermi manyağı yapmak tümüyle bize bağlı olacak. Nasıl oynamak istiyorsak, yolumuza öyle devam edebileceğiz. Bu bağlamda ise animasyonlar da kullandığımız silaha göre çeşitlilik gösterecek. Ayrıca daha önceden de bahsettiğimiz üzere, karşımıza çıkan bireylere yaklaşımımız da aramızdaki iletişimi etkileyecek. Yani bir gruba bağlı bir üyeyi öldürürsek, başımıza ciddi anlamda bela alacakken, ılımlı bir yaklaşım sergilediğimizde ise sorunsuz bir iletişim kurabileceğiz.

İlk iki oyundaki metronun gitmesi ile başka bir değişiklik daha yaşanacak. Her iki oyunda da merkezlerimiz olan istasyonlar yer alıyordu. Bu istasyonlarda cephanemizi yeniden doldurabiliyor ve hikayenin eksik parçalarını birer birer yerlerine oturtabilmek için oralarda bulunan kimselerle konuşabiliyorduk, ama Metro: Exodus ile birlikte bu da artık geride kalıyor. Yeni oyunda The Aurora adı verilen bir lokomotif yer alacak. Şimdilik 4A Games stüdyosu bu konuda pek bir şey söylemiyor, ama Yaratıcı Yönetmen Andriy Prokhorov, senaryo boyunca bu lokomotifin yeni ve farklı vagonlar ve tarafımıza katılan insanlar ile sık sık değişeceğini söyledi. 

4A Games tarafından yapılan açıklama ile senaryo boyunca kullanabileceğimiz araçların olacağı onaylandı. Ukrayna menşei stüdyo şu an için ne tip araçlar kullanabileceğimiz konusunda bilgi vermekten kaçınmış, ama Game Informer dergisi için yapılan bir oynanış gösteriminde, Artyom ile kullanacağımız araçlardan bir tanesinin bot olduğu görülmüş. 

Silah geliştirmeleri artık günümüzdeki oyunların olmazsa olmazları arasında. Gerçi genel olarak 'geliştirme' olgusu bir vazgeçilmezdir. Yapılan her geliştirme, hem oyuncuya şevk verirken hem de kendisini daha bir güvende hissetmesini sağlar. Metro serisinde de var olan bu geliştirme mekaniği, Metro: Exodus oyununda biraz daha farklı olacak. Bildiğiniz gibi serinin önceki oyunlarında silahımıza yaptığımız eklentileri çıkartmanın imkanı yoktu. Tek bir seçim şansınız oluyordu. Metro: Exodus bu konuda bizleri epey rahatlatacak. Diyelim ki yolda ilerlerken bir silah buldunuz ve bu silah tam ihtiyacınız olan eklentiye sahip, ama silahı istemiyorsunuz. Eklentiyi silahtan söküp, yanınızda bulunan uyumlu bir silaha takıp da kullanabileceksiniz. Bu bağlamda da oyunda dürbün, namlu, gövde ve şarjör gibi birçok eklenti bulunuyor. Ayrıca silah bakım ve onarımı da yeni oyun ile hesaba katmamız gereken bir şey daha olacak. Eğer istasyonumuzu sık sık ziyaret etmezsek, silahımız kirlenecek. Ha bu tabii ki çalışmaz hale geleceği anlamına gelmiyor, ama kirlendiği için performans anlamında kayıplar yaşanabilecek. Mesela karşımıza çıkan düşmanlara verdiği hasarda düşmeler yaşanabilecek.

Haritamızın üzerindeki her bir bölgede sürüsüne bereket icraat olacak. Bu icraatları bulacağımız notlarla, karakterlerle konuşarak ve konuşmalara kulak misafiri olarak öğrenebileceğiz. Kimi araştırmamız bizi haydutlarla çatışmalara sürükleyecekken, kimi araştırmamız ise içi erzak dolu bir evle son bulabilecek. O yüzden başımıza gelebilecek olası tehlikelere şarjı hem şarjörümüzü dolu tutmamız hem de tetikte olmamız bizim yararımıza olacak. Tabii ki bu arada kazara birini vurmamak da önemli...

Son olarak, Metro 2033 ve Metro: Last Light oyunlarındaki gruplar birbirlerine sıkı sıkıya bağlılardı. Ne var ki, Metro: Exodus oyunundaki grupların birbirleriyle zerre kadar bağlantıları olmayacak. Bir diğer deyişle, karşımıza çıkan bir grupla olan ve hırgür yaşanması veya sevgi pıtırcığı olmak ile sonuçlanan iletişimimiz, karşımıza çıkacak olan bir başka grup ile olan iletişimimizi etkilemeyecek. Yani her bir grup ile farklı bir iletişimimiz olacak. 

Görünen o ki bizleri bir hayli güzel bir metro oyunu bekliyor... 4A Games yeni oyun ile birlikte radikal kararlar almış ve bu kararların oyuncular tarafından nasıl karşılanacağı ise merak konusu, ama bu zamana kadar çıkmış olan Metro oyunlarının büyük başarılar sağladığını düşünecek olursak, Ukrayna menşei stüdyo yine her zamanki gibi kaliteli bir Metro oyunu ile karşımıza çıkacaktır. Bizlere düşen ise büyük bir sabırsızlıkla Metro: Exodus oyununun çıkışını beklemek olacak.

Yorumlar