KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

Görünüşe Göre, RDR 2'de Mini Haritayı Kapatmanın Etkisi Olacak

Günümüzde görsellik, malumunuz neredeyse animasyon filmlerinden farksız bir hale geldi. Bir zamanlar Commodore 64 ve Amiga500 sistemlerinde 8bit görüntü kalitesinde oyunlar oynarken, gerçekçilik şu zamanda ise bilmeyen birisinin ekranda gördüğünü film veya dizi zannedeceği kadar üst düzey bir seviyeye ulaştı. Ne var ki, teknoloji gelişmeye devam ediyor ve buna bağlı olarak görsellik de gelişmeye devam edecek. Ancak tabi ki geliştirici stüdyolar, gerçekçiliği sadece görsellik anlamında değil, geliştirdikleri oyuna derinlik katarak da yapmaya çalışıyorlar. Mesela son çıkan oyunlardan Shadow of the Tomb Raider oyunundaki bir seçeneği aktif hale getirdiğiniz zaman, ziyaret ettiğiniz bir bölgenin yerlisi, o bölgedeki dili konuşuyor. Bunu en iyi Paititi şehrinde görmüştük. Bundan farklı olarak, Assassin's Creed Odyssey oyununda da Exploration Mode sayesinde, harita üzerindeki işaretleyiciler kaldırılıyor ve etrafımızdaki olası yan görevleri de yapay zeka tarafından yönetilen karakterlere kulak vererek bulmaya çalışıyoruz. Dolayısı ile oyunun araştırma yönü ön plana çıkıyor. Bunun bir benzeri de Rockstar Games  tarafından geliştirilen ve bu ay içerisinde çıkacak olan Red Dead Redemption 2 oyununda yaşanacakmış gibi görünüyor.

Görünüşe Göre, RDR 2'de Mini Haritayı Kapatmanın Etkisi Olacak

Son zamanlarda eteğindeki taşları birer birer dökmekte olan Rockstar Games, Red Dead Redemption 2 ile ilgili olarak verdiği bilgilerde, ekran göstergeleri açısından oldukça sade bir oyun ile karşılaşacağımız açıklamıştı. Yani çoğu açık dünya oyununda olduğu gibi işaretleyici ve ekran göstergelerine boğulmayacağız. Ekranın sol alt köşesinde yer alacak olan bu göstergeler,  karakterimizin ve atımızın sağlık ve dayanıklılığı, Dead Eye çubuğu ve haliyle mini haritadan oluşacak. Seçiminize bağlı olarak bu göstergeler kapatılabilecek ve tercihinize bağlı olarak bu göstergeleri kapattığınızda, görünüşe göre bunun bir etkisi olacak.

RockstarINTEL internet sayfasına bağlı RDOnlineNews Twitter hesabı üzerinden yapılan bir paylaşıma bakacak olursak, eğer ekrandaki göstergeleri kapatırsanız, yapay zeka tarafından yönetilen karakterlerin de diyaloglarında değişim olacak. Öyle ki, görevin olduğu yere gidişi tarif ederken, konuşmalarına rota ve harita üzerindeki önemli noktaları da dahil edecekler.

Bu, ilk olarak GTA Forums üzerinde ortaya çıktı. Forum kullanıcısı Morgan, konu ile ilgili olarak yazdığı bilginin, daha sonradan Hollanda menşeli oyun dergisi Gameplay tarafından geldiğini belirtti. Şimdilik Rockstar Games bu detay ile ilgili herhangi bir yorumda bulunmuş değil, ama hiç şüphesiz ki kısa bir süre zarfında şirketin kulağına gidecektir. Gelişmeler için bizi takipte kalın.

Yorumlar