KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

Far Cry 5 Korsana Yenik Düştü

Oyun geliştiricileri ile korsanlar arasındaki savaş tüm hızıyla devam ediyor.  Bildiğiniz gibi Ubisoft, Assassin's Creed Origins oyununun PC versiyonunda  Denuvo 4.8 ve VMProtect kullanmıştı. Ne var ki, bu koruma, oyunu çıkışından itibaren Şubat ayına kadar koruyabilmişti. Assassin's Creed Origins oyununun 27 Ekim 2017 tarihinde satışa çıktığını düşünecek olursa, bu hayli iyi bir süreç diyebiliriz. Ancak Far Cry 5 o kadar da uzun süre dayanamadı. Bugün yapılan açıklamayla, serinin yeni oyunun korsana yenik düştüğü duyuruldu.

Far Cry 5 Korsana Yenik Düştü

Far Cry Primal sonrasında verilen bir senelik bir boşluğun ardından, serinin yeni ana oyunu Far Cry 5, 27 Mart 2018 tarihinde satışa sunulmuştu. Sırtını Assassin's Creed Origins oyununun koruma sistemine yaslamayan Ubisoft,  Far Cry 5 oyununda Denuvo 5.0 ve VMProtect kullanmaya karar vermişti. Bu tabii ki daha gelişmiş bir versiyon olduğu için, en az Assassin's Creed Origins oyununun dayandığı kadar bir süre dayanması bekleniyordu, ama bugün itibarıyla CPY adı altındaki İtalyan korsan grup, Far Cry 5 oyununun kırıldığını Reddit üzerinden duyurdu. Böylece Denuvo 5.0 ve VMProtect da dahil, üç aşamalı olan DRM koruması, on dokuz gün gibi kısa bir sürede kırılmış oldu. 

Far Cry 5'in ilk haftasında beş milyon satarak bir hayli muazzam bir performans çizdiği göz önünde bulundurulursa, bu durum belki Ubisoft için o kadar da kötü bir haber olmayabilir. Ancak aynı koruma sistemi ile oyun geliştiren veya kullanmayı düşünen diğer geliştiriciler için düşündürücü bir haber olsa gerek.

Yorumlar