KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

Epic Games de Kendi Dijital Mağazasını Açacak

Günümüzde dijital oyun almayı tercih edenler için birçok platformda birçok seçeneğin mevcut olduğunu biliyoruz. Steam, PlayStation Store, Microsoft Store, Nintendo eShop, GOG, Electronic Arts, Activision Blizzard, Ubisoft ve daha nicesi... Her bir servisin de kendisine göre birçok avantajı bulunuyor. Şimdi ise bu listeye Game Store ile Epic Games de katılımda bulunacak. 

Epic Games de Kendi Dijital Mağazasını Açacak

Bahsi geçen bu isimlere göre Games Store mağazasının, geliştiriciler ve yayıncılar için daha kârlı olacağı belirtiliyor. Mesela Valve, Steam üzerinden gelen kârın % 70'ini geliştiriciye bırakırken, % 30'unu ise kendisine ayırıyor. Games Store mağazasında ise bu durum % 88 - % 12 olacak. Yani Epic Games, genel kârın sadece % 12'lik kısmını alacak. Geliştiricinin oyununda Unreal Engine 4 kullanıyor olup olmamasının bunda herhangi bir etkisi de olmayacak. Mesela Steam servisinde böyle bir durum olduğunda, Valve kârın % 35'ini alıyor.

Kâr paylaşımına ek olarak, Epic Games, mağazasına Support-A-Creator programını da entegre edecek. Bu sayede, geliştiriciler, Youtube ve Twitch yayıncıları gibi içerik üreticilerini oyunlarını oynadıkları ve reklamını yaptıkları için ödüllendirebilecekler.

Şu an için Games Store mağazasının açılışı için herhangi bir tarih verilmiş değil, ama bu ayın sonlarına doğru açılması bekleniyor. Bununla birlikte, mağazanın içeriği Epic Games tarafından oldukça dikkatli seçilmekte olduğu için, başlangıçta içerik olarak pek fazla geniş olmayacak. Ancak 2019 yılı içerisinde daha fazla geliştiricinin kullanımına açılacak.

Konu ile ilgili olarak yorum yapan Epic Games Üst Yöneticisi Tim Sweeney, "Kendimiz bir geliştirici olarak, her daim bizi doğrudan oyuncularımıza bağlayan muazzam ekonomik bir platform istemiştik." yorumunda bulundu ve devam etti. "Fortnite'ın başarısı sayesinde, artık buna sahibiz ve diğer geliştiriciler ile paylaşmaya hazırız."

Yorumlar