KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

Electronic Arts, Adil Olmayan Eşleşme Sistemi Üzerinde Çalışıyor

Geçtiğimiz Ekim ayı içerisinde, Activision şirketinin oyuncuları oyun içi döneme sistemine teşvik etmek için çoklu-oyuncu modlarındaki yeni bir eşleşme sistemi üzerinde çalıştığı ortaya çıkmıştı. Ne var ki, bu sistem, şimdilik Activision tarafından yayınlanmış olan hiçbir oyuna entegre edilmedi, ama eli kulağında diyebiliriz. Bundan cesaret alan Electronic Arts da aynı sistemi kendi oyunları düşünüyor. Gerçi söz konusu Electronic Arts olunca, bugüne kadar böyle bir girişimde bulunmamış olması hayret verici diyebiliriz.

Electronic Arts, Adil Olmayan Eşleşme Sistemi Üzerinde Çalışıyor

Bildiğiniz gibi günümüzdeki çoklu-oyuncu modu bulunan oyunlar, seviyemize göre yapılan adil bir eşleşme sistemi kullanıyor. Dolayısı ile ne kolay ne de zor müsabakalar ile karşılaşıyoruz. Ancak Electronic Arts çalışanları ve araştırmacıları, yaptıkları araştırmalar neticesinde farklı bir eşleştirme sistemini oyunlarına entegre edebilirler. Bunun neticesinde ise günümüzdeki çoklu-oyuncu modlarında yapılan eşleşmelerdeki adaleti tamamıyla ortadan kaldırabilir.

ACM DIGITAL LIBRARY sitesi üzerinde ortaya çıkan bir detay sonrasında açıklama yapan Electronic Arts, "Bu sayfada, oyuncunun genel karşılaşmalarını en üst seviyeye taşıyan bir EOMM (Karşılaşmayı En İyi Şekilde Kullanan Eşleşme) yapı iskelesi kuruyoruz. Gerçekçiliği ender olarakkontrol altında tutan fazlaca basitleştirilmiş hipotezde eşit beceriye dayalı eşleşmenin EOMM'ye özel bir sorun olduğunu kanıtlıyoruz. Electronic Arts, Şti. (EA) tarafından yapılmış popüler bir oyundan gerçek veri üzerinde yaptığımız simülasyon, mevcut eşleşme yöntemleri ile karşılaştırıldığında geliştirilmiş oyuncu karşılaşmalarında dikkat çekici iyileşmeyi göstererek kuramsal sonuçlarımızı destekliyor." yorumunda bulundu.

Bu adil olmayan eşleşme sistemi şimdilik herhangi bir Electronic Arts oyununda karşımıza çıkmadı, ama söz konusu oyun içi ödeme yapmaya teşvik etme ve bununla yanıp tutuşan Electronic Arts olunca, eninde sonunda faaliyete geçeceğini beklemek gerek. Mesela Anthem, sıradaki Battlefield ve FIFA oyunları. Bakalım gelecek yıllar bize neler getirecek?

Yorumlar