KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

Control, Açık Dünya Bir Oynanış Sunmayacak

Önümüzdeki sene yine birbirinden iddialı oyunlar göreceğiz. Bu oyunların arasında Remedy Entertainment tarafından geliştirilmesine devam edilen Control da yer alıyor. Bildiğiniz gibi bu oyun, bir süredir P7 olarak anılıyordu, ama E3 2018 fuarı ile resmi duyuru gerçekleşti ve gizemli proje ile en nihayetinde tanıştık. Senaryo olarak bir kez daha hatırlatmak gerekirse, New York şehrindeki gizli bir kuruluşun Hiss isimli uhrevi bir tehdit tarafından istila edilmesi sonrasında, Jessa Fadden olarak Control Federal Bürosu isimli bu kuruluşu başına bela olan bu tehditten kurtarmaya çalışacağız. Öte yandan, Control, Remedy Entertainment için bir ilke sahne olacak. Öyle ki, ilk defa yan görevler işin içine dahil olacak. Hal böyle olunca, yeni oyunun açık dünya bir oynanış sunacağını düşünmüştük, ama görünen o ki, Control böyle bir oyun olmayacak.

Control, Açık Dünya Bir Oynanış Sunmayacak

GamingBolt sitesi, kısa bir süre önce Remedy Entertainment stüdyosundan  Thomas Puha ile bir röportaj gerçekleştirdi. Bu sayede de, Control ile ilgili yepyeni bilgilere ek birkaç bilgiye daha sahip olduk. Bu ek bilgiler ise, oyunla ilgili olarak kafamızda oluşturmaya devam ettiğimiz tabloya yeni bir parça daha ekledi.

Öncelikle, Control oyununun daha önceden de adını duyduğumuz Oldest House isimli tek bir yerde geçeceği ortaya çıktı. Ancak bu mekan çok geniş ve kendi içinde sürekli değişen bir yer olacakmış. Buna ek olarak, çizgisel olmayan, daha açık uçlu bir oynanış sunulacakmış, ama tüm bunlara rağmen hiçbir şekilde bir açık dünya oyunu olmayacakmış.

Röportajın ilerleyen kısımlarında ise Puha, bizlere ilginç bir bilgi daha verdi. Control, E3 2018 fuarında gösterilmemiş olan birçok mekaniğe sahip olacakmış. Mesela, hatırlayacağınız üzere karakterimiz Jesse'nin yapılan duyuru sırasında gösterilen oynanış bölümlerinde, havaya yükselme yeteneğinin olduğunu görmüştük. Thomas Puha tarafından verilen bilgiye bakılırsa, sınırsız bir uçuşun oyuncular için eğlenceli olmayacağı düşünüldüğünden, bu yeteneğin belirli sınırları olacakmış. Ayrıca, arayüz de geliştiricilerin E3 2018 sırasındaki gösterim için bazı elementleri çıkarmayı seçmiş olduğundan dolayı farklı olarak karşımıza çıkacakmış.

PlayStation 4PC ve Xbox One için geliştirilmekte olan Control, 2019 yılı içerisinde satışa sunulacak.

Yorumlar