KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

Türkiye'de Oyunlar Gerçekten Pahalı Mı?

Ekonomi anlaması ve yönetmesi oldukça zor bir kulvar. Ben de bir ekonomi uzmanı olmadığım, hatta matematiğin yanından geçmediğim halde bir garip işe kalkıştım; önce Avrupa ülkelerinin ortalama gelir düzeylerine erişmeye çalıştım. Ardından varsa, ilgili devletlerin resmi kurumlarınca açıklanmış en güncel verileri elde etmeye çalıştım. Ulaştığım bu verilerle birlikte küçük bir takım hesaplamalar yaparak, yeni çıkan bir PlayStation 4 oyununun fiyatının, ortalama gelire oranını bulmaya çalıştım.

Ortaya çıkacak verilerin somutbir açıklama getirmesi beklenemez. En başta da dediğim gibi ekonomi oldukça zor bir şey. Bir ülkenin durumu -tahmin ediyorum- bir başka ülkeyle direkt olarak karşılaştırılamıyor. Yine de ortaya çıkacak verilerin bizlere bir şeyler anlatacağı kesin. 

Google tarafından güncel olarak sağlanan asgari ücret gelirlerine bu bağlantı adresinden ulaştım. Bağlantıya tıklayarak, çeşitli ülkelerdeki temmuz ayı asgari ücretlerine erişebiliyorsunuz. Yani yeni yıl ile birlikte bahsi geçen ülkelerde zam yapılmış ise bunu hesaplamamıza katamayacağız. Yine de Türkiye'de ocak ayı itibariyle geçerli olan asgari ücreti de baz alacağımızı söyleyelim. Bağlantıdan edindiğim bilgilerle birlikte, liste halinde vereceğim ülkelerde satış yapan teknoloji mağazalarından, güncel oyun fiyatlarını da edindim. Tek tek oyunları karşılaştırmak yerine ise en yüksek fiyatlı oyunu bularak, listeye dahil ettim.

Uzunca süren bir araştırmanın ardından ülkelerdeki asgari ücretler ve oyun fiyatlarını bulmuş olduk. Bunun ardından bir oyunun fiyatının, o ülkedeki asgari ücrete göre oranına da böylece ulaştık. Türkiye'de en yüksek fiyatlı PlayStation 4 oyunu 289TL, bu fiyatın asgari ücrete oranı ise %22,2Yani bir asgari ücretli, PlayStation 4 oyunu almak isterse maaşının %22,2'sini vermek zorunda. Listede Euro cinsinden veriler kullanacağımızdan, Türkiye'de asgari ücretin 395 euro, en yüksek fiyatlı oyunun ise 87 euro olduğunu söyleyelim.  Avrupa Birliği ülkelerini baz alacağımız listemizde ülkeler, en düşük asgari ücretten en yükseğine doğru sıralanacak.

Bulgaristan 

Asgari Ücret: 194 Euro

En Pahalı Oyun: 71 Euro

Oran: %36

Romanya

Asgari Ücret: 234 Euro

En Pahalı Oyun: 37 Euro

Oran: %15,8

Çek Cumhuriyeti:

Asgari Ücret: 337 Euro

En Pahalı Oyun: 60 Euro

Oran: %17

Macaristan

Asgari Ücret: 333 Euro

En Pahalı Oyun: 66 Euro

Oran: %19,8

Letonya

Asgari Ücret: 360 Euro

En Pahalı Oyun: 67 Euro

Oran: %18.6

Estonya 

Asgari Ücret: 390 Euro

En Pahalı Oyun: 65 Euro

Oran: %16,6 

Polonya

Asgari Ücret: 417 Euro

En Pahalı Oyun: 51 Euro

Oran: %12,2

Portekiz

Asgari Ücret:  589 Euro

En Pahalı Oyun: 70 Euro

Oran: %11,8

Yunanistan

Asgari Ücret: 683 Euro

En Pahalı Oyun: 70 Euro

Oran: %10,2

İspanya

Asgari Ücret: 756 Euro

En Pahalı Oyun: 60 Euro

Oran: %7,8

Fransa

Asgari Ücret: 1457 Euro

En Pahalı Oyun: 49 Euro

Oran: %3,3

Almanya

Asgari Ücret: 1473 Euro

En Pahalı Oyun: 60 Euro

Oran: %4,07

Birleşik Krallık

Asgari Ücret: 1509 Euro

En Pahalı Oyun: 101 Euro

Oran: %6,6 

Lüksemburg

Asgari Ücret: 1922 Euro

En Pahalı Oyun: 71 Euro

Oran: %3,6

Sonuç

Bulgaristan örneğinin gerçekten iç yakıcı olduğunu belirtmek gerek. Beterin de beteri var dedirtecek bir sonuç çıktı karşımıza. Ülkedeki kişi başına düşen milli gelirin Türkiye'den 2 bin dolar kadar daha düşük olduğunu düşünürsek, orada oyun almak bayağı bir lükse kaçıyor.

Diğer ülkelerdeki oranlar ise muhtemelen beklediğiniz gibi; ancak bir başka dip not daha eklemek istiyorum. Romanya'da asgari ücret bizden düşük olmasına rağmen, oyun fiyatlarının çok aşağılarda olduğunu görmüşsünüzdür. Kişi başına düşen milli gelirlerinin de bize yakın olduğunu düşünürsek, bizim ödediğimiz fiyatın oldukça absürt olduğunu bir kez daha tasdik edildiğini görebiliyoruz. Yine Estonya örneğinde görüleceği üzere Türkiye ile aynı asgari ücretin ödendiği bir ülkede, oyun almak için çok farklı paralar ödeniyor. Fransa ve Lüksemburg'dan ise hiç bahsetmek istemiyorum.

Bunlara rağmen işin içinde vergiler, Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki anlaşmalar gibi çok farklı ve benim bilmediğim konuların olduğuna eminim. Bilen bir takipçimiz belki de bizi bu konuda aydınlatacaktır. Her ne olursa olsun kabul etmemiz gereken bir şey var; 289TL fiyat etiketli bir oyun olacak iş değil!

Yorumlar