KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

Son Yıllarda Oyun Dünyasında Gördüğümüz 8 Değişiklik

Oyun dünyası diğer her şey gibi değişmeye devam ediyor. Yenilenen teknolojiye ve insanların ihtiyaçlarına ayak uyduran bu sektör, her zaman kendini yeniliyor ve ortaya başka şeyler koymaya çalışıyor.

Özellikle son on yılda gördüğümüz değişiklikler ise gerçekten inanılmaz. Her geçen gün başka bir yenilik oyun dünyasının içine girebiliyor ve bütün olayı komple değiştirebiliyor. İşte oyun dünyasının 10 yılda gördüğü en büyük değişiklikler:

1- Japon Oyun Yapımcıları

Özellikle Playstation 2 zamanında piyasaya bir sürü küçük bütçeli Japon oyunu sürülüyordu. Çoğu berbat olan bu oyunların arasından elbette güzel işler de çıkıyordu. Hatta yeteri kadar ararsanız, tadından yenmez oyunlar bile bulabiliyordunuz. 

Son yıllarda ise Japon oyun yapımcılar, düşük bütçeli kötü oyunlar yapmak yerine gerçekten sağlam oyunlar sunuyorlar. Hala akıl erdiremediğimiz oyunlar piyasaya çıkıyor olsa da (bknz. Devil's Third) yüksek yüzdelerle iyi oyunlar görüyoruz.

Devasa bir sektörün gelişmeye ve inanılmaz oyunlar çıkmaya başlamasıyla işler gerçekten değişti.

2- Arttırılmış Gerçeklik

Son yılların en popüler gündem konularından bir tanesi arttırılmış gerçeklik cihazları. Oculus Rift ile zirve yapan bu cihazların her türlüsünü görmeye başladık. Henüz hepsi çok taze olsa bile, ilerleyen yıllarda vazgeçilmez donanımlarımız olmaya adaylar.

Hala cihazlar hakkında tam emin olamasak da birçok şirketin buna yöneldiğini görebiliyoruz. Şimdilik son kullanıcıyı hedeflemiyorlar ancak Virtuix Omni ve Oculus Rift türevi işlerin bizleri bir hayli heyecanlandırdığını söyleyelim. 

Bunların yanı sıra Microsoft tarafından geliştirilmeye devam edilen HoloLens ise bir başka harika. Cihaz vaat ettiklerini tam olarak gerçekleştirebilirse, bizleri bambaşka bir dünya bekliyor olabilir.

3- Film Olmaya Öykünmemek

Geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürülen neredeyse her oyun, kendini interaktif bir film gibi satmaya çalıştı aslında. Ara sahnelerden, çekim tekniklerine kadar her şey sanki bir filmmiş gibi ele alınmıştı. Ama oyuncular artık böylesine "yapay" kalan üretimler görmek istemiyorlar. Karşılarında gerçekten bir oyun gibi davranan şeylerin olmasını istiyorlar.

Filme öykünmek her zaman da kötü bir şey değil sonuç olarak. Heavy Rain gibi Quantic Dream işleri, görevlerini bir hayli yerine getiriyorlardı. Hatta zaman zaman bir filmden daha iyi olduklarını bile söyleyebiliriz.

4- İyi Hikayeler

Eski oyunlar arasında da birçok iyi hikayeye sahip oyun saymak mümkün. Ama son on yılda gördüğümüz oyunlar arasından daha fazla hikayeye yönelik yapım sayabiliyoruz. Hatta saymak gerekirse ilk aklıma gelenler şunlar: The Last of Us: The Walkind Dead, The Stanley Parable, Her Story, The Magic Circle, The Witcher serisi...

Her geçen gün daha iyi hikayeler görme istediğimiz sonucunda ise yapımcıların nereye kadar geleceklerini bilemiyoruz. Zaten o tarafını da çok düşünmeden, en iyisini görmek istiyoruz hep.

5- Kickstarter

Oyun dünyasının gördüğü en büyük değişikliklerin başın aslında Kickstarter'ı yerleştirmek gerekiyor. Bu sistemle birlikte yapımcılar, geliştirme masraflarını karşılayamadıkları oyunları piyasaya sürebiliyorlar. 

Shenmue 3'te gördüğümüz gibi uzun süredir geliştirilmesi beklenen oyunlar, bu yolla piyasaya çıkma aşamasına bile gelebiliyor. Bazen de resmi isimle olmasa bile Bloodstained örneğinde olduğu gibi farklı isimler altında devam oyunları görebiliyoruz.

Kickstarter sayesinde bağımsız yapımcıların alanları genişliyor ve yapmaya cesaret edemedikleri işlere girişebiliyorlar. Hail Kickstarter!

6- Oyunlar Artık Kültür Ögesi

90'lı yıllarda ailenize oyun konsolu aldırmaya çalıştığınızda yaşadığınız sıkıntıları az çok hatırlıyorsunuzdur. Özellikle konuya uzak bir aileniz varsa olayı anlatmanız bir hayli zor olabiliyordu. Ama günümüzde artık herkes oyun nedir biliyor. İçinde yaşamasa bile ucundan bir fikir edinebiliyor.

Bunun en iyi örneğini ise Fikret Orman haberinde görmüştük. İnşaat işiyle uğraşan ve Beşiktaş gibi bir kulübü yöneten birinin -yermek ya da aşağılamak için demiyorum- Playstation'a yönelik bir açıklama yapması gerçekten inanılmaz. Bundan 15 sene önce bunun olma ihtimali ile bugün olmasını karşılaştırmanız, gelinen noktayı daha iyi açıklayacaktır.

Yurt dışında ise oyun konsolları ya da oyunlar artık yaşamın normal bir parçası haline gelmiş durumdalar. Neredeyse her evde bir oyun konsolu bulmak mümkün olabiliyor. Shameless (fakir bir ailenin, sıra dışı yaşamını anlatıyor. Ama gerçekten fakir.) dizisinde bile konsol görmemiz iyi bir örnek teşkil etmekte. 

7- Mobil Oyunlar

Akıllı telefon ve tabletlerin yaygınlaşmasından sonra her şey bir anda değişti. Oyun dünyası için de yeni bir kapı açılmış oldu. Ücretsiz olarak piyasaya sürülen ve içerisinde mikro ödemeler barındıran oyunların, bir anda patlamasıyla beraber bütün yapımcılar bu yöne kaymaya başladılar.

Hatta Konami gibi büyük şirketler, Metal Gear ya da Silent Hills gibi yapımları bir kenara koyarak, mobil platformlara yöneleceklerini bile söylemeye başladılar. 2002 yılında bu yönelim MMO oyunlarına olmuşken, şimdi ilgi mobil platformlara kaymış durumda.

MMO oyunlarında olduğu gibi mobil oyunlarda da yaşanan büyük artışın arından bir anda düşüş görme ihtimalimiz bir hayli yüksek. Buna rağmen telefon ve tabletlerin oyun dünyasının gördüğü önemli bir değişiklik olduğunu kabul etmemek olmaz.

8- Steam

2003 - 2005 yıllarında oyun dünyasının en büyük dertlerinden bir tanesi PC için kutulu satışların durma noktasına gelmesiydi. Bu sebeple PC oyunculuğunun öldüğü ve bir daha canlanmasının zor olduğu söyleniyordu. Ama oradan Gabe çıkageldi ve Steam'i duyurdu.

2003 yılında duyurulmasının ardından PC satışlarının büyük bölümünü domine etmeye başlayan Steam, PC platformunun da kurtuluş anahtarlarından bir tanesi oldu. Daha sonra geliştirdiği "erken erişim" ve "Greenlight" gibi sistemlerle yine büyük değişimler yaratan Valve ve Steam, son 10 yılda görülen en büyük değişimlerden bir tanesi olarak rahatlıkla gösterilebilir.

Yorumlar