KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

Oyuncuların Anlamsızca Yaptığı 7 Hareket

Bazen oyunlarla öyle bütünleşiyoruz ki; yaptıklarımızın farkında bile olmuyoruz. Kendimizi bazen arabanın koltuğunda hissediyoruz, bazen de elimize silah almış koşturuyoruz gibi geliyor. İşte tam o anlarda biri bizi kameraya alsa, ortaya çok ilginç anların çıkacağını da biliyoruz.

Genellikle küçükken yaptığımız bazı hareketler ise daha komik. Hiçbir işe yaramamalarına ya da oyuna herhangi bir etki yapmamalarına rağmen, o hareketleri yapmadan duramıyorduk. Hala yaptığımız bazı şeylerin çok anlamsız olduğunu da biliyoruz. İşte derlediğimiz o anlamsız 7 hareket:

1- Bekleme ekranlarında tuşlara basmak

Adamlar ne güzel aşağıya şöyle yazmış: "Please Wait". Hadi onu geçtim, böyle noktalarla vs. bir şekilde bize oyunun dolduğunu gösteriyorlar. Ama biz duramıyoruz ve karşımıza çıkan her tuşa basıyoruz. Özellikle konsolda oyun oynuyorsak, o "X" tuşunu eskitmekten vazgeçmiyoruz. Lütfen "X" tuşlarını artık rahat bırakalım.

2- Futbol oyunu oynarken ekrana bağırmak

Hakem yanlış mı karar verdi? Hemen "hocam yok bir şey, yok bir şey!" diye bağırmazsak yerimizde duramıyoruz. Sanki oyundaki hakem bizi duyacak da kararını değiştirecek. Zaten gerçekte bile hakeme ne kadar bağırırsan bağır, kararlarını değiştirmezler. 

Sadece hakeme de değil; diğer oyunculara da bağırmak gerekiyor. Mesela "koş oğlum" diye bağırırsan, sanki daha fazla koşacaklarmış gibimize geliyor. Gerçi bazı futbolcular oyunda keşke bağırınca hızlı koşsa!

3- Oyunda duvarın kenarında dururken, gerçekten kafayı eğmek

Gerçekle oyun arasında bir bağ kuran zihnimiz, sanki gerçekten eğilince orayı görebilecekmişiz gibi hissettiriyor. Biz de her seferinde duvarların yanına gelince sağa sola eğilmeye çalışıyoruz. Yapmayın, işe yaramıyor! Kendimden biliyorum, gerçekten yaramıyor.

4- Araba hızlı gitsin diye tuşa daha sert basmak

Artık teknoloji gelişti. Oyun kolları hangi sertlikte tuşa bastığınızı algılayıp, gazı ona göre değiştirebiliyorlar. Ama klavye ile yarış oyunu oynarken öyle değil. Zaten 5 liraya aldığımız o klavyenin de baskı algılama gibi bir durumu olamazdı.

Özellikle Need for Speed: Underground serisi oynarken, hepimizin yüzlerce kere yaptığı bir durum bu. Araba son hızda gidiyordur, fakat biz tuşu kırma uğruna o yukarı tuşunu zorluyoruzdur. Sonuç olarak ise arabalar asla daha hızlı gitmiyordur.

5- Arabanın döndüğü yöne doğru kontrolörü çevirme

Hadi diyelim şimdi bazı kontrolörler hareket de algılıyor. Yine eski günlerde hiçbirinin öyle bir özelliği yoktu. Gerçi günümüzde hareket algılayan kontrolörlerin de araba yarışlarında kullanıldığını görmedim. Haliyle o kolu sağa sola çevirmenin, oyuna hiçbir etkisi olmuyordu.

6- Korku oyunu oynarken, gözleri kapatmak

Madem girmişsin korku oyununa, neden gözlerini kapatırsın? Yani kaçınılmaz gerçek ortada; sen gözlerini kapatsan da kapatmasan da o kadın ekrana zıplayacak. Oyunu hiç açmadan gözlerini kapamanın bir anlamı var; ama korku oyunu sırasında kapamanın bir anlamı yok.

7- Bir yerden zıplarken, koltukta da zıplamak

Özellikle Mario oyunlarında kafaları yediğimiz yerler vardı. Sanki orası hiç zıplanmasın ya da o boşluk hiç geçilmesin diye yapılıyordu. İşte tam karakterimizle zıplarken, sanki daha fazla ileriye gidecekmiş gibi biz de koltukta zıplıyorduk. Tabii ki o boşluktan geçemiyor ve tekrar başa dönüyorduk.

Yorumlar