KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

Karanlıkta Kalan Detaylarıyla Silent Hill 2

4- Woodside Apartment’taki 307 Numaralı Daire ve Heaven’s Night

Geçmişten günümüze, sinema sektörü ile oyun sektörü arasında esinlenmeler ender rastlanan şeyler değil. Kimi zaman oyunlar filmlere, kimi zaman da filmler oyunlara esin kaynağı olur. 1986 yılında çıkmış olan Blue Velvet isimli film de Silent Hill 2 için bunlardan bir tanesi olmuş.

Öyle ki, Woodside Apartment’ın 307 numaralı odasında gerçekleşen meşhur sahneyi bilirsiniz. Pyramid Head yaratığının Mannequin isimli yaratıklara yaptıklarını, Silent Hill 2 oyununu oynamış hangi oyuncu unutabilir ki? Peki bu sahnenin hemen hemen aynısının Blue Velvet isimli filmde de olduğunu biliyor muydunuz? Tabi ki tek bir farkla: Pyramid Head yok.

Hatta bununla da sınırlı değil, Woodside Apartment ve Heaven’s Night da yine Blue Velvet filminden esinlenilerek tasarlanmış.

5- Silent Hill 2 ve 3'teki Brookhaven Hospital... Yoksa Blookhaven Hospital Mıydı?

Silent Hill kasabasının, yerleşim yeri itibarıyla oldukça geniş bir kasaba olduğunu biliyoruz. Neredeyse her bir oyun kasabanın farklı bir kısmında geçiyor olsa da, Silent Hill 2 ve Silent Hill 3 oyunları, hemen hemen aynı bölgede geçiyor diyebiliriz. İkisi de kasabanın güneyinde geçiyor. Hatta bu bağlamda, aynı mekanları da ziyaret etme fırsatı buluyoruz.

Bu mekanlardan bir tanesi de Brookhaven Hospital. Silent Hill 2 oyununda Maria ile buluştuktan kısa bir süre sonra, Silent Hill 3 oyununda ise kasabaya ilk adım atışımızdan sonra uğruyorduk. Peki bu hastanenin adının Silent Hill 2 oyununda Blookhaven Hospital diye yazıldığını, bu yazımın Silent Hill 3 oyununda düzeltilerek Brookhaven Hospital olarak değiştiğini biliyor muydunuz? Bunun sebebi ise, Japonca dil bilgisinde L ve R harflerinin birbiriyle değiştirilebilir olmasından kaynaklanıyor.

6- Sağlığınıza Dikkat Edin!

2001 yılının eylül ayında ilk olarak PlayStation 2 için çıkmış olan Silent Hill 2, aynı yılın sonunda Xbox ve 2002 yılının sonunda da PC kullanıcıları ile buluşmuştu. Görsel anlamda neredeyse yeni bir oyun gibi duran PC versiyonu, PlayStation 2 ve Xbox versiyonlarına göre bazı farklılıklar içeriyordu. Bunlardan bir tanesi, sağlığınız kırmızıya düştüğünde, ekranın sağ alt köşesindeki bir görünüp bir kaybolan kırmızı bir artı işaretiydi. Bu her ne kadar olağan bir şey olsa da sembole yakından baktığınız zaman, Rosewater Park’a giderken karşılaştığımız Laura karakterinin üzerinde durduğu duvara yapılmış olan çizimden bir bölüm barındırdığını fark edeceksiniz.

Yorumlar