KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

Karanlıkta Kalan Detaylarıyla Silent Hill 2

Günümüzdeki oyunların halini gördükçe, birçoğumuz ister istemez eski zamanları özlüyor. Eski zamanlar dediğimiz, PlayStation 2 ve öncesinde çıkan konsolların zamanları... O zamanlar tahmin edeceğiniz üzere oyun geliştiricileri, üzerinde çalıştıkları oyunların görsel kalitesini bir yere kadar çıkartabiliyordu. Geri kalan zamanlarını da konu, senaryo ve atmosfer yaratmaya harcıyorlardı. Böylece bizi gerçekten kendisine bağlayan, senaryo anlamında uçsuz bucaksız derinliği olan, her oynayışımızda farklı bir detay yakaladığımız, yakaladığımız detay üstüne de oldukça fazla zaman kafa yorduğumuz ve en nihayetinde çözdüğümüz an hayretler içerisinde kalarak “Bu oyunu yapanlar insan mı?” diye sormaktan kendimizi alamadığımız oyunlarla karşılaşıyorduk. Silent Hill 2 de bunlardan bir tanesi. Oyuna başlayıp, son sinematiğini izleyene kadar kafamızı bir hayli karıştıran oyun, detaylarına indikçe ve bir şeyleri anlamaya başladığımız an harikalar yaratabilen bir potansiyele sahip olarak karşımıza çıkıyor.

1- Teddy Bear İle Oynayan Laura

Bu sahneyi, Brookhaven Hospital’ın C2 odasına girdiğimizde görüyoruz. James ile pencere kenarındaki masalara doğru yürüdüğümüzde, araya bir sinematik giriyor ve Laura, elindeki Teddy Bear ile oynarken bir anda bizi fark ediyordu. Fonda çalan müzik ile sinematik hafiften duygusal bir havaya girse de, birazdan okuyacağınız bilgiden sonra o duygusal havadan geriye pek bir şey kalmayacak maalesef. Çünkü bu sahnede Amerika’ya imalı yoldan bir gönderme var. Göndermenin hedefi ise kız çocuklarına yapılan cinsel istismar“Ne alaka şimdi?” diye sorabilirsiniz. Alakası şu ki, cinsel istismarın ilk yıllarında kız çocukları her daim Teddy Bear oyuncakları ile kandırılıyorlardı. Yani bildiğimiz oyuncak ayılarla.

2- Woodside Apartment’ta Karşılaştığımız, İçinde Tabanca Olan Alışveriş Arabası

Oyunda yer alan ve dışarıdan bakıldığında ilginç olarak görülebilecek bir başka sahne de Rosewater Park’a ulaşmak için kestirme (!) olarak kullanmaya çalıştığımız bu yer. Bir alışveriş arabası ve içinde yer alan bir tabanca... Bunların arasında ne gibi bir bağlantı olabilir? Hele de bir apartman dairesinde? Oynarken belki birçoğumuz bu durumu hiçbir şekilde önemsemeden silahı bulunduğu yerden aldı ve yaratıklara karşı kullanmaya başladı. Başlarda ben de böyle yapmıştım, ama sonradan bunun altında çok değerli bir ima olduğunu anladım; Amerika Yasaları ve Bireysel Silahlanma. Buradaki imaya göre, Amerika sınırları içerisindeki bireysel silahlanmanın ne derece kolay ve endişe verici olduğuna dikkat çekilmek istenmiş. Başarılı da olunmuş. Ama büyük ihtimalle bu imayı, oyunu oynayan çoğu Amerikalı oyuncu anlamamıştır.

3- Silent Hill 2’nin Müzik Albümündeki "The Reverse Will" İsimli Şarkıda Metallica İzleri

Silent Hill serisi her ne kadar oyunları ile ön planda olsa da, Akira Yamaoka ismi anıldığında akan sular durur. Ortaya çıkarttığı eşsiz besteler ile hem oyunun atmosferine hem de hikayesine derinlik katmayı başaran bu adam, şarkılar ile bizi alıp uzak diyarlara götürmeyi başarıyor. Ancak müzik konusunda da her şey bu kadar değil gibi.

Silent Hill 2, senaryosu ile olduğu kadar müzikleriyle de şaşırtabilen bir oyun olarak piyasaya çıktı. Bunun en büyük örneği ise oyunun Rebirth bitişinde çalan, The Reverse Will şarkısıdır. Şarkıyı normal bir şekilde dinlediğinizde, 00:55 - 01:38 süreleri arasında bir takım mırıltılar duyuyorsunuz. Bu mırıltılar hiçbir anlam ifade etmiyormuş gibi görünebilir, ama o kısmı tersten dinlediğinizde ortaya şu çıkıyor;

Now I lay me down to sleep,

I pray The Lord my soul to keep,

If I should die before I wake,

I pray The Lord my soul to take,

Şarkı tersten dinlendiğinde ortaya çıkan bu sözler, hepimizin de bildiği gibi Metallica grubunun Enter Sandman şarkısının sözlerinin bir kısmı ve aynı zamanda da Silent Hill 2 için yayınlanmış olan TGS 2001 fragmanının sonunda da Laura tarafından söyleniyor.

0:55 – 1:38

Aynı şarkının tersten çalınması durumunda dikkat edilmesi gereken süre aralığı: 1:55 - 2:38

Yorumlar