KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

God of War 4 ve İskandinav Mitolojisi Teması

Şimdilik sadece söylenti olmasına rağmen sızıntıların sağlamlığı nedeniyle ve birazdan bahsedeceğim birkaç noktadan dolayı God of War 4'ün İskandinav mitolojisinde geçme olasılığı çok fazla. Sakallı Kratos'la çiçek böcek içinde dolaşmaya hazır mısınız?

Öncelikle God of War 4'ün ortaya çıkış haberinden bahsetmek lazım. Biliyorsunuz artık oyun geliştirici firmaları doğal yoldan reklam yapmayı öğrendi ve belirli-belirsiz aralıklarla bilerek ya da bilmeden yeni projeler hakkında bilgi sızdırıyorlar. 2015'in sonlarına doğru Sony Santa Monica'da çalışan bir geliştiricinin yayınladığı konsept çizimlerine hangi yoldan ulaşıldı bilmiyoruz, ancak şu an baktığınızda tüm kaynakların ortadan kaldırılmış ve Sony'le bağlantılı tüm o sitelerin kapatılmış olduğunu düşünürsek bu seferki olay bilerek yapılmamış. Bu gururu tamamen meraklı oyuncu tayfasına borçluyuz!

Eski çalışanın konsept tasarımı notlarına ulaşan kişi bu dosyayı hemen hemen her yere yaymaya çalışmış. Dediğim gibi şu anda bunlara ulaşabileceğiniz tek adres NeoGAF. Resimlerin tamamına ulaşmak için oraya bakabilirsiniz.

Şimdilik God of War 4 hakkında bilinenler ise Kratos'un günümüz modasına uyarak sakal bırakması ve elindeki baltayla yolunu "çizmesi". Yeni oyun söylenene göre çevreyle büyük etkileşim taşıyacak ve İskandinav mitolojisine ait bir altyapıda geçecek. İlk üç oyundan daha farklı, biraz daha fantastik görünen bu dünyada sızan resimlere bakılırsa daha "ferah" diyebileceğimiz bir ortam bulunuyor.

Bu haberlerin hiçbirinin Sony tarafından onaylanmadığını ve her ne kadar ben inanmasam da söylenti olduğunu hatırlatarak, bu temanın ve God of War 4'ün neden doğru olabileceğini maddeler halinde sıralamak istiyorum;

  • Yeni God of War bir sürpriz değil. 2014'ün aralık ayında Santa Monica'nın yönetmeni yeni oyun için geliştirme sürecinin başladığını açıklamıştı. Hatta yeni oyunun bir devam oyunu olmayacağını söylemişti. Bu noktaya dikkat edin,
  • Sızan konseptlere bakarsak İskandinav teması bir reboot için hiç de fena durmuyor. Hem üçüncü oyunun ardından Yunan temasında öldürecek tanrı kaldı mı Allah aşkına? Reboot kelimesi altında serinin bambaşka bir alana sapması, içinde birkaç şeyin değiştirilerek sunması son derece alıştığımız, oyun geliştiricilerinin de günümüzde bayıldığı bir olay. Pek çok serinin reboot çatısı altında bambaşka yollara saptığını görebilirsiniz.
  • Size şaka gibi görünebilir ama oyunlar artık aşırı derecede popüler kültürü takip eder oldu. Kratos'un sakallı olması, ThorLoki gibi tanrıların olduğu İskandinav mitolojisini seçmeleri bir rastlantı olamaz. Özellikle şu sıralar Marvel evreninin anneannemi bile ele geçirmiş olduğunu düşünürsek. Kratos bunlarla kapışacak mı bilmiyoruz, ama bu elzem tanrıların oyunda bulunması bile bir grubun oyuna olan ilgisini çekecektir.
  • Devam oyunu yerine reboot yoluna gidilmesi de son derece mantıklı geliyor. Sony her ne kadar Uncharted ile tırmalasa da daha geniş ve casual bir oyuncu kitlesinin God of War diye ağladığının farkında. Hatta bir grup oyuncu PlayStation'a God of War diye hitap ediyor. En son yapılan çalışmalar yerine bir serinin yeniden doğuşu fikri Sony'i daha çok etkilemiş olsa gerek.
  • Eğer PS4K konsolu doğruysa -ki buna da evet- bir debut proje için God of War'dan daha doğru bir isim olamaz. Ne yani, PS4K'yı bir Destiny paketiyle beklemiyordunuz öyle değil mi?


Yukarıdaki maddeler tamamen kişisel fikrim. Tekrardan söylemek gerekiyor ki ne yayınlanan haberler, sızan resimler, İskandinav teması Sony tarafından onaylanmadı.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sakallı Kratos mu döver Thor mu?

Yorumlar