KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

Frictional Games ve Soma Açıklaması

Dün Frictional Games'in resmi blog adresi üzerinden Soma ile ilgili bir yazı paylaşıldı. Soma'nın 250.000'den fazla sattığını duyuran ve oyunun geleceği, şimdiye dek yapılanlar, analizi ve firma olarak neye yöneleceklerini anlatan yazıda, Frictional Games'i takip eden arkadaşlar için bilmeleri gereken birkaç nokta olduğunu düşünüyorum.

Soma'nın çıkışından 6 ay sonra, oyunun satış rakamlarından başlıyor firma. Oyun şimdiye kadar 250 binin üzerinde satmış. Frictional rakamlardan memnun; oyun için yaptıkları yatırımı tamamen karşılamaları için sadece 20 - 30 binlik bir satış gerekiyormuş. Bunu da 2016 bitmeden elde edeceklerini düşünüyorlar. Ancak Frictional'ın satış aralıkları dahil olmak üzere kafasını kurcalayan bir şey var; insanlar Soma'ya ısınamadı mı?

Satış rakamlarına baktıkları zaman bu rakamın pek tatmin edici olmadığını görmüşler. Özellikle oyunun yapımı dışında büyük yatırım yaptıkları live-action serisini de göz önünde bulundurunca, çıktığı gibi 500 binin üzerinde satan Firewatch'a gönderme bile yapmışlar. Elbette Soma ile Firewatch karşılaştırılacak oyunlar değiller; yine de bütçeler ve genel olarak oyun karşılaştırıldığında Soma'nın satış rakamları firmayı üzmüş gibi görünüyor. Haklılar da.

Frictional Games'in bu konudan çıkardığı ders, kendilerinin biraz "Amnesia'cı firma" takma ismini almış olmaları. Elbette bunu oyuncu kitlesi koymuş. Soma çıktığı zaman da oyunu Amnesia beklentisiyle alan çok çok fazla insan olmuş. Bunun üstüne giderek, çıkışa kadar Amnesia'dan çok farklı bir deneyim sunacağını avaz avaz bağırmıştık diyor firma. Gelin görün ki internette bazı şeyleri düzeltmek, insanlara laf anlatmak güç olabiliyor. Soma'nın çıkışıyla beraber Amnesia'nın satış rakamları da düşmeye başlamış. Çünkü insanlar "korku" ile "bilim-kurgu" kavramlarının birleşimini nedense sevmemiş. Analizlere göre Soma'yı satın alanların yüzde sekseni oyunu "korkmak için" satın almış. Yani Amnesia deneyimi gibi. Ancak Soma'nın öyle bir hedefi olmadığını zaten biliyoruz.

Frictonal bu kırılma noktasının ardından yoluna kesin adımlarla ilerlemeyi hedefliyor. Eğer yeni oyun yapılacaksa -örnek olarak- türü ya bilim-kurgu olacak, ya da korku olacak. İki temayı bir arada eritmeyi artık göze alamayacaklarını söylüyorlar. Başta bu fikir ekibin çok hoşuna gitmiş olsa da, potansiyel oyuncular için iki türün bir arada olması ilgiyi saptırmış. Frictional açık olarak şunu söylüyor:

"Eğer başka bir bilim-kurgu oyunu yapacaksak korku elementlerini kısıp, hikayeye daha çok odaklanacağız. Eğer yeni bir korku oyunu yapacaksak da bilim-kurguya bulaşmayacağız. Bunu iki türlü de düşünebilirsiniz. Bu fikir aynı zamanda daha yeni ve geniş kitlelere ulaşmamızı sağlayacak; hem insanların oyunlarımızı karıştırmasının da önüne geçmiş olacağız. Soma ile Frictional Games olarak bizim sadece korkudan ibaret olmadığımızı göstermiş olduk. Bunu avantaja çevirip, sunduğumuz farklı deneyimleri size de en güzel şekilde aktarmak istiyoruz."

Yeni bir gelişim süreci izleyen Frictional Games bunların dışında Soma hakkında internette dönen müthiş tartışmalar için de herkese teşekkür ediyor. Oyunun derin konusunu akıllıca tartışan, beklenmedik hikayeler ortaya koyan ve geliştiricilerin bile düşünemeyeceği teoriler ortaya atan oyuncular firmayı gerçekten çok mutlu etmiş. Özellikle WAU'nun kötü bir varlık olmadığı teorisi ve yazı-tura teorisi hakkında dönen tartışmalara katılarak oyuncuların ilgisine hayran kalmışlar.

Son olarak Soma'dan ilham alan birinin firmaya mail attıktan sonra Amerika'ya uçup sevgilisine evlenme teklif etmesi Frictional Games'in unutamayacağı anıları arasına eklenmiş.

Adamlar yaptıkları işle gurur duyuyorlar, ben de duyuyorum. Keşke Soma'nın değeri biraz daha bilinseydi diyerekten yazıyı sonlandırıyorum. ARK'ta görüşmek üzere!

Yorumlar