KULLANICI PANELİ
PLATFORMLAR
TURUNCU MENÜ
TURUNCU LEVYE

Dijital Video Oyun Pazarı 61 Milyar Doları Gördü

Video oyun dünyası her geçen gün büyümeye devam ediyor. Dünya çapında 2 milyar kişinin oyun oynadığı düşünülürken, Türkiye'de bu rakamın 30 milyonlara kadar çıktığı düşünülmekte. Oyun oynayan insanların hepsi, PC ya da konsol oyunu tercih etmiyor tabi ki. Devasa bir mobil oyun sektörünü de bunun içine almak gerekiyor.

Bütün platformlar dahil edildiğinde ise 2015’te dijital oyun pazarı 61 milyar dolara ulaştı. Türkiye’de pazarın büyüklüğü 400 milyon dolar. Otuza yakın oyun şirketinin olduğu Türkiye'de oyun ihracatından elde edilen gelir, 200 milyon dolar (585 milyon lira) boyutuna çıkmış durumda. 2023 yılında ise oyun ihracatından elde edilen gelirin, 2,5 milyar dolar (7,3 milyar lira) olması bekleniliyor.

2018 yılında ise pazarın büyümeye devam edeceği ve dünya çapında oyuncu sayısının 3 milyarı bulacağından bahsediliyor. Türkiye'de ise yine aynı yıl oyuncu sayısının 50 milyonu geçmesi de tahminler arasında yer bulmuş durumda.

Birçok büyük firma ile birlikte çalışan SuperData isimli analiz şirketi, sektöre dair tahminlerini ve istatistiki verilerini yakın zaman önce paylaştı. "Araştırma sonuçlarına göre dijital ortamlardaki PC oyunculuğunun elde ettiği gelir, hem konsol oyunculuğunu hem de mobil oyunculuğu solladı. Bütün platformlar dahil edildiğinde 2015’te dijital oyun pazarının 61 milyar dolarlık bir getiri sağladığını belirten araştırmanın sonuçlarına göre geçtiğimiz sene gelir açısından bir rekor yaşandı. Konsol oyunculuğu her ne kadar yüzde 34’lük bir artış gösterip yıllık 4 milyar dolarlık büyüklüğe gelse de PC’deki ‘Free to Play’ oyunlarla arasında büyük bir fark bulunuyor. PC tabanlı oyunlar 2015’te 32 milyar dolar gelir yarattı. Dolar bazında satışlar açısından en büyük kategorilerden biri mobil oyunlar oldu."

Call of Duty ve League of Legends Lider

SuperData'nın yayınladığı verilere göre 2015'in en çok gelir elde eden oyunları Call of Duty: Advanced Warfare ve League of Legends oldu. Dijital olarak en çok gelir elde eden konsol oyunu Call of Duty: Advanced Warfare 355 milyon dolar kazanırken, PC’de dijital olarak en çok gelir elde eden oyun League of Legends 1.6 milyar dolarlık bir gelir elde etti.

Mobil platformlarda Clash of Clans, 1.3 milyar dolarlık getirisi ise şampiyon olmuş durumda. En çok gelir elde eden diğer oyunlar ise 1.1 milyar dolarla CrossFire ve 1.05 milyar dolarla Dungeon Fighter Online oldu.

Türkiye’de Oyun Pazar 400 Milyon Dolar Büyüklüğünde

"Dünyada 2 milyar kişi dijital oyun oynarken Türkiye’de de bu sayı 30 kilyon kişiyi aşmış durumda. Türkiye’de pazar büyüklüğü 400 milyon dolar. Bunun 20 milyon doları yerli geliştiriciler tarafından tasarlanıyor. İhracatları ise 200 milyon dolar. 2023 yılı ihracat hedefi ise tam 2.5 milyar dolar. Sektörde otuza yakın firma var, Türkiye’deki geliştiricilerin sayısı ise üç haneli rakamları buluyor. Hedefleri, yazılım sektörünün ihracat şampiyonu olmak. Akıllı telefon pazarının gelişmesiyle online oyunlara merak arttı."

"Türkiye’de 2015 rakamlarıyla 30 milyon kullanıcı online ortamda oyun oynuyor. Türkiye oyuncu başına oyun oturumu süresinde 38.4 dakika ile dünyada ilk sıralarda. Son 3 yılda akıllı telefon kullanımının yaygınlaşmasıyla mobil oyun pazarında hızlı bir büyüme yaşanırken, akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 50’den fazlası mobil oyun oynuyor. 2018’de dijital oyun kullanıcı sayısının dünyada 3 milyarı Türkiye’de ise 50 milyonu geçmesi bekleniyor. Küresel pazar hacminin ise 100 milyar doları geçeceği tahmin ediliyor. Türkiye’de oyun pazarının yaklaşık yüzde 70’i yabancı firmaların hakimiyetinde."

Tabii ki Lider Çin

Dünya'nın en büyük oyun pazarlarına dair de bir liste yayınladı. Uzun süreli ABD hakimiyetinden sonra Çin, liderliği kapmış durumda. 22 milyar dolarlık oyun pazarıyla liderlik koltuğuna oturan ülkeyi, 21 milyar dolar ile ABD izliyor. Onun hemen ardından ise 12 milyar dolar ile Japonya ve 4 milyar dolarla Güney Kore yer alıyor.

Asya'daki pazarın büyüklüğün en büyük etkeni ise oynaması ücretsiz oyunlar. Özellikle Güney Kore ve Çin'de ücretsiz oyunlara çok büyük bir ilgi var. Böylesine bir ilginin şirketlere geri dönüşü ise muhteşem olmuş.

Kaynak

Yorumlar